SON YAZILAR

18 Eylül 2017 Pazartesi

İstihdam ne oldu da bir ayda 215 bin kişi arttı?

Alo Sgk | 09:09 | | | |


İstihdam ne oldu da bir ayda 215 bin kişi arttı?

Alaattin AKTAŞ
Dünya Gazetesi

Mayıs ayındaki toplam istihdam 28 milyon 488 bin kişiydi. Hazirana geldik, istihdamın 28 milyon 703 bine yükseldiği görüldü. Yani tam 215 bin kişilik bir artış oldu.

Bu durumu "Yaz aylarına doğru istihdam artıyor, bu her yıl yaşanan normal bir gelişme" şeklinde açıklayabilir miyiz? Mümkün, ama bu yanıt pek tatmin edici olmaz.
Çünkü bir yıl önceye, 2016'ya baktığımızda mayıstan hazirana geçişte bırakınız çalışan sayısının artmasını, neredeyse bu yılki kadar düşüş olmuş. 2016'nın mayısında 27 milyon 867 bin olan toplam çalışan sayısı, haziranda 27 milyon 651 bine inmiş. Gerileme bu yılki artış kadar, 216 bin kişi.
Çalışan sayısı geçen yıl mayıstan hazirana geçişte 216 bin kişi azalmış, bu yıl ise 215 bin kişi artmış. İyi de bu nasıl olmuş ki?
Bu soruya yanıt aramadan önce şu gerçeğin altını da çizelim. İstihdamın mayıstan hazirana geçişte artış göstermesi ilk kez bu yıl rastlanan bir durum değil. Hatta artış değil düşüş istisnai bir durum gibi görünüyor. Mayıs-haziran geçişinde 2014 ve 2015 yıllarında da sırasıyla 48 bin ve 189 bin kişilik istihdam artışları gerçekleşmiş. Yani son dört yılın üçünde istihdam artışı var, bir tek geçen yıl gerileme olmuş.
Aslında geçmiş yıllardaki eğilime ilişkin bu açıklama bile mayıs-haziran geçişinde istihdamın artmasında çok da şaşılacak bir durum olmadığını gösteriyor. Özellikle istihdam seferberliği adıyla uygulamaya konulan önlemler dikkate alındığında...
Belli ki bu önlemler meyvesini pek umulan boyutta olmasa da vermiş görünüyor. Mayıs-haziran geçişinde yalnızca bu yıl bir istihdam artışı gerçekleşmiş olsa, seferberliğin katkısından çok daha fazla söz edebilirdik. Oysa değindiğimiz gibi önceki iki yılda da bu yılki kadar olmasa da söz konusu aylar arasında bir istihdam artışı var. Dolayısıyla...