SON YAZILAR

25 Eylül 2017 Pazartesi

İşyerinde geçirilen kalp krizi de artık iş kazası!

Alo Sgk | 09:16 | | | | | | |


İşyerinde geçirilen kalp krizi de artık iş kazası!

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

Geçtiğimiz yıl ekim ayında yayımlanan genelgeyle SGK artık işyerinde geçirilen kalp krizini de iş kazası olarak değerlendiriyor. Kalp krizi geçiren kişiye iş kazası sigorta kolundan sağlanan yardımlar yapılacak.

Günümüz dünyasında beslenme alışkanlıkları, stresli çalışma hayatı ve çevresel faktörler nedeniyle kalp krizi gibi rahatsızlıkların sayısında da ciddi artış gözleniyor. İşyerinde geçirilen kalp krizlerinin sayısında da artış var. Peki, işyerinde geçirilen kalp krizi iş kazası sayılıyor mu? Çalışanların maruz kaldığı stres ve iş hayatında yaşadıkları zorluklar fiziksel bütünlüklerini tehdit eder noktalara ulaşabiliyor. Özellikle ailesinde kalp rahatsızlığı bulunan kişiler ekstra risk altındalar. Kalp krizi eğer işyerinde gerçekleşmişse iş kazası kapsamında değerlendiriliyor.
‘HANGİ NEDENLE’ SORUSU
Ancak bu noktada işçinin hangi nedenle iş kazası geçirdiği de önemli. İşyerinde amiriyle tartışırken kalp krizi geçiren işçinin geçirdiği kazadan işveren de sorumlu. Ancak işçi sağlık sorunları nedeniyle iş kazası geçirmiş ise bu durumda işverenin sorumluluğu bulunmayabilir. Bir olayın iş kazası olarak değerlendirilmesi için işyerinde gerçekleşmiş olması gerekir. Ancak buradaki işyeri tanımı geniş değerlendirilir. Örneğin işverenin sağladığı taşıtlar, kadın işçinin çocuğunu emzirmesi için işyerinde sağlanan yer, dinlenme ve yemek yeme alanları da işyerinden sayılır.
UYGULAMADAN VAZGEÇTİ
SGK’nın Ekim 2016’da yayımladığı genelgeye kadar, işyerinde kalp krizi geçiren bir kişinin geçirdiği kalp krizinin niteliğine göre geride kalanlara aylık bağlanıp bağlanmayacağına karar veriyordu. Kalp krizi geçiren işçi, eğer dışarıdan bir etki olmaksızın ve işyerindeki bir olayla ilgi olmadan geçirmişse bunu iş kazası olarak değerlendirmiyor ve bu kişi eğer hayatını kaybetmişse, geride kalanlara aylık bağlamıyordu. Artık işyerinde geçirilen her kalp krizi SGK nezdinde de iş kazası olarak değerlendirilecek ve kalp krizi geçiren kişiye iş kazası ve meslek hastalığı sigorta kolundan sağlanan yardımlar yapılacak.
Yakınlarına aylık bağlanabilecek
Geçen yıl ekimde yayımlanan genelgeyle artık işyerinde gerçekleşen bütün kalp krizleri iş kazası olarak değerlendirilmeye başlandı. Böyle olunca da, işyerinde iş kazası geçiren ve hayatını kaybeden işçinin geride kalanlarına aylık bağlanabiliyor. Bunun yanında işyerinde iş kazası geçiren işçide oluşabilecek hasarlara binaen sürekli iş göremezlik geliri alınması da söz konusu oluyor.
SGK ve Yargıtay kararları birbirinden farklıydı
SGK’nın yayımladığı genelge öncesinde işyerinde kalp krizi geçiren kişinin yakınlarına SGK maaş bağlamıyordu. Ancak...


Kaynak ve Yazının Devamı ► http://www.aksam.com.tr/yazarlar/okan-guray-bulbul/isyerinde-gecirilen-kalp-krizi-de-artik-is-kazasi/haber-663050