SON YAZILAR

7 Eylül 2017 Perşembe

Kadın istihdamı için teknoloji şart

Alo Sgk | 09:31 | | | |


Kadın istihdamı için teknoloji şart

Murat YILDIZ
Dünya Gazetesi

Türkiye’deki işsizlik oranları ile mücadele etmeye çalışan tek ülke değil. Hatta yoğun tarım toplumundan çıkıp, iş gücünü endüstriye, hizmete ve teknolojiye aktarmaya çalışan tek ülke de değil. Ancak bu konuda rakamlar halen işin ne kadar gerisinde olduğumuzu da gösteriyor.

TÜİK rakamlarına göre 2017 yılında toplam iş gücümüz yaklaşık 32 milyondan oluşuyor. Bunların 28.5 milyonu istihdam ediliyor. Ve bu istihdamın yaklaşık 5.5 milyonu tarımdan geliyor. Tarım dışı istihdam ise yaklaşık 23 milyon kişi. İyi ki elimizde bu istihdamın alt kırımları da mevcut. Kadın ve erkek istihdamına baktığımızda rakamlar oldukça çarpıcı. 5.5 milyonluk tarım işçilerinin 3 milyonu erkek ve 2.5 milyonu kadın. Yani tarımsal işlerde kadınlar neredeyse erkekler kadar iş hacmi yakalamış durumda. Hatta bir önceki yıl rakamlar birbirlerine biraz daha yakın. Daha eskilerde ise kadın istihdamının ağırlıklı olarak tarımda olduğunu görebiliyoruz. Tarım dışı istihdamda ise 16.5 milyon erkek varken, kadınların sayısı 6.3 milyon civarında. Burada ise aradaki farkın oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Türkiye’de kadınların 19.9 milyonu iş gücüne dahil değilken, erkeklerde bu sayı 8 milyon civarında.
Ülkeler sahip oldukları iş gücü oranınca daha büyük ekonomilere ve üretme güçlerine sahip olabilirler. Evet işsizlik Türkiye’de halen büyük bir sorun ve 2017 yılında %10,2 seviyesinde ilerliyor. Ancak kadınların tarım dışı iş gücüne katkı sağlamaları hem işsizlik oranını düşürecek hem de ülke kalkınmasında önemli faktörlerden biri olacaktır.
Dünya Ekonomi Forumu'nda her sene tartışılan önemli konu başlıklarından biri de kadınların ekonomik iş gücüne katılım sağlamaları. Kimi coğrafyalarda...