SON YAZILAR

13 Eylül 2017 Çarşamba

KDV’de 1 milyon işletmeyi hedefleyen tek oranlı İngiltere modeli

Alo Sgk | 09:04 | | | | | |


KDV’de 1 milyon işletmeyi hedefleyen tek oranlı İngiltere modeli

Osman AROLAT
Dünya Gazetesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın üzerinde çalıştıklarını duyurduğu “tek oranlı KDV” konusundaki haberinde arkadaşımız Mehmet Kaya, sistemin İngiltere’de uygulanan düz oran (flat-rate) sistemi üzerine yapılan çalışmada yoğunlaştığını belirtiyor. Bu sisteme geçilmesiyle Türkiye’de yaklaşık sayıları 1 milyon olan küçük işletmelerin KDV’ye uyum sorununun aşılmasına yardımcı olunacağı değerlendirmesi yapılıyor.

Kaya’nın Maliye Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre, KDV’nin indirilmesi ve kaldırılması çalışması yapılmıyor. Belirli bir büyüklüğün altındaki işletmelerde mikro ve küçük işletmelerde düz oran yüzde 10 KDV uygulanmasına gidilmesi düşünülüyor.
Kaya’nın bilgi aldığı kaynaklara göre, hedef kitle içerisinde mahalle bakkalı, market, kırtasiyeci, berber, tek kamyonla şehir içi taşımacılık yapan firmalar yer alacaklar. Muhasebeci tutma ya da beyanname belge sistemini tam olarak uygulamaya dönüştürme kapasitesine sahip olmayan firmalar için bu sistemin geliştirildiği vurgulanıyor. Mali müşavir, muhasebeci çalıştırma yeteneğindeki firmalar bu sistemin hedefi dışında tutuluyor.
SGK kayıtlarına göre, Türkiye’de 1 ila 3 kişinin çalıştığı işletmelerin sayısı 1 milyon 125 bin adet. Ağbal, getirmeyi düşündükleri yüzde 10’luk düz oranlı KDV sisteminde yaklaşık 1 milyon işletmenin yer almasını hedeflediklerini açıklamıştı.
Düz oran sistemindeki mükelleflerin belge alıp-verme ve tam tutarları bildirme yükümlülüğünün süreceği belirtiliyor. Bununla, sonraki aşamada KDV hesaplarının bozulmaması esası gözetiliyor. Buna karşılık...