SON YAZILAR

5 Eylül 2017 Salı

Memura %130’a varan zam verildi?

Alo Sgk | 08:21 | | | | | | |


Memura %130’a varan zam verildi?

Mustafa İŞCAN
Milli Gazete

Değerli okurlar, bugün sizlere memur ve emeklilerine toplu sözleşme sonucu verilen zam oranı konusundan bahsedip sizlerden gelen sorularınıza yanıtlar vereceğim.

Yukarıdaki başlık sizi yanıltmasın, gerçekten bu kadar zam verildi de memura ama hangi dönemde diye soracak olursanız, 1996 yılı rahmetli Erbakan hükümeti zamanında memurlara bu zam verildi. O günleri hatırlarsak 28 Haziran 1996’da Refah-Yol kuruldu ve 8 Temmuz’da güvenoyu aldı. 26 Haziran 1996’da Refah-Yol kabinesini kurar kurmaz 1 Temmuz'da işe memura yüzde 50 zam yaparak başlayan 54. hükümetin başbakanı Necmettin Erbakan, daha sonraki 6. ayda yüzde 30 ve yüzde 25 zam yaparak o zamanki durumda 100 TL alan bir memur 257 TL maaş sağlamıştı. Ayrıca ilk defa Eşel-Mobil sistemi getirilerek, memur ve işçilerin maaş zamları otomatiğe bağlanmış ve onların enflasyon nispetinde maaşları otomatik olarak zamlanmıştır. O yıl enflasyon oranı %65 olarak gerçekleşmişti. Buna göre memurun alım gücü %37,5 kadar artırılmıştı.

MEMUR SENDİKALARININ İSTEKLERİ VE ANLAŞILANLAR

Geçtiğimiz hafta yapılan sendikalarla hükümetin zam ve diğer sosyal haklar pazarlığında neler istenildi ve neler verildi? Her iki konfederasyon da ilk altı ay için yüzde 10 zam istedi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 2018 ve 2019 yılları için 3 alternatifli teklif hazırladıklarını belirterek bu teklifinde kümülatif olarak maaşlara yıllık en düşük yüzde 16.60, iki yıllık yüzde 38,52 zam yapılmasını içerdiğini vurguladı. Ayrıca Memur-Sen’in teklifinde dini bayram ikramiyesi ve Helal Gıda sertifikalı yemek de yer alıyor.
Bu isteklerden sonra sendikalarla yapılan pazarlık sonucu bir anlaşmaya varılmış olup bu anlaşma içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında Kamu İşveren Heyeti ve Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti arasında yapılan müzakereler sonucunda;
2018 yılı ilk altı ay için yüzde 4, ikinci altı ay için yüzde 3,5,
2019 yılı ilk altı ay için yüzde 4, ikinci altı ay için yüzde 5 oranında zam yapılması ve altı aylık dönemler halinde gerçekleşen enflasyon oranının öngörülen artış oranını aşması halinde enflasyon farkı da ödenecektir şeklinde anlaşmaya varılmıştır. Önceki yıllardan 1 yıllığına gelen ek kazanımların uzatılması ve bazı unvan ve kadrolarda 3’er puanlık bir artış yapılarak bu da yaklaşık 31 TL civarına denk gelen ek kazanımlar elde edilmiştir. Ayrıca Helal Gıda sertifikalı ürünler kullanılmasına ihtimam gösterilecek ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yapılan hac kurası sonucu hacca gitmeye hak kazanan memurlar aylıksız ücretsiz izinli sayılacaklardır maddeleri ile anlaşma sonuçlanmıştır. 2018 ve 2019 yıllarında kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarına ilişkin toplu sözleşme akdedilmiş ve Resmi Gazete’de de yayımlanmış bulunuyor.

MEMURLARIN DİNİ BAYRAM İKRAMİYESİ HAVADA KALDI

Memur-Sen’in istediği zam oranları ve dini bayramlarda...