SON YAZILAR

11 Eylül 2017 Pazartesi

Muhasebe Mesleğinin Geleceği ve Sanal Dönüşümü

Alo Sgk | 09:53 | | | | | |


Muhasebe Mesleğinin Geleceği ve Sanal Dönüşümü

Mehmet Emin Tatlı
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi
Bilim Uzmanı


E-Muhasebe Ve E-Denetim İle Yenilikler Nasıl Olacak?


Muhasebe mesleği kesinlikle kaybolmayacak ancak değişim gösterecektir. Bu dönüşüm ve değişim fiziki ortamların yıkıp yerine sanal ortamların gelmesi ile mümkün olacaktır. Bu kavramlar yavaş yavaş hayatımıza girmiştir.

Yurtdışı merkezli bir e-ticaret sitesi artık fiziki mağazasında kasiyersiz ve nakit veya kart kullanmadan alışverişi mümkün hale getirmiştir. Ve AVM tarzı mağazada yapay zeka ile reyonları, mağazaları, stoklarını, kasaları ve muhasebesini yapay zeka ile kontrol etmektedir.

Türkiye’de ise elektronik uygulamalar hayatımıza e-beyanname, e-devlet, e-tebligat gibi uygulamalar ile hayatımıza girmiştir. Buradan sonra ise e-muhasebe, e-denetim dönemi başlayacaktır. Bu değişim ve dönüşüme ayak uyduranlar hayatta kalacaktır.  Elektronik dönüşümde sanal ortamlar ve sanal makineler vasıtasıyla insanların işlerine istedikleri noktalardan erişmeleri fiziki ortamların ortadan kalktığını söylemek artık mümkün hale gelmiştir.

Denetim genel olarak iş ve işlemler bitince yapılan kontrollerin genel adıdır. Bilgisayarlar aracılığı ile yapılan denetimlere ise e-denetim diyoruz.

Ancak bu e-denetimlerin iki kısımdır; birincisi herkes tarafından bilinen şekli ile; işleri yapanların bu uygulamalar esnasında hata veya yanılma şeklinde görülen düzensizliklerin tespit edilmesidir. İkinci denetim şekli olan sıfır denetim ise; simülasyonlar şeklinde hazırlanmış uygun düzenekler kurularak yapılmış denetim şeklidir. Bu bahsi geçen sıfır denetim sistemi ise yine bilgisayarlar aracılığı ile hazırlanmış denetim sistemidir. Ancak farkı şudur; kullanıcının iş ve işlemleri yaparken uygulama hatalarını anında kullanıcıya bildirmesidir. Kullanıcının hata yapmasını önlemektir.

Trafik kazası örneği verilebilir, kaza olması muhtemel bölgelere uyarı tabelası, trafik polisi ile denetim arttırılır ise kaza olma olasılığı sıfıra iner. Muhasebe işlemlerindeki sıfır denetim de böyledir.

Her halükarda kontrol itimada mani değildir. İnsanın olduğu yerde fikir başka başka olduğu için denetim şarttır.