SON YAZILAR

18 Eylül 2017 Pazartesi

Yurtdışında evlenen de 5 bin TL destek alabilir

Alo Sgk | 09:05 | | | | |


Yurtdışında evlenen de 5 bin TL destek alabilir

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

İlk evliliğini yapacak gençlere ‘çeyiz hesabı’yla 5 bin liraya kadar destek veriliyor. Şu ana kadar 25 bin 678 kişinin bankalarda ‘çeyiz hesabı’ açtırdığı belirtiliyor. Yurtdışında evlenen Türkler de, bundan yararlanabilir.

Yeni yuva kuranlara 5 bin TL destek sağlayan çeyiz hesabı gençlere hem tasarruf, hem de yeni bir hayata borçsuz bir başlangıç yapma imkanı sağlıyor. Türk vatandaşları ve mavi kartlılar çeyiz hesabı açtırabilirler. Mavi kartlılar da yani Türk vatandaşlığından izinle çıkanlar da çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanabilir. Çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanabilmek için düğünün nerede yapıldığının da bir önemi yok. Dolayısıyla yurtdışında evlenen Türk vatandaşları da diğer koşulları yerine getiriyorlarsa çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanabilir. Bunun için 27 yaşını geçmeme şartı var.
HESAP TÜRKİYE’DE Açılmalı
Çeyiz hesabı bankaların yurtiçindeki şubelerinde Türk Lirası cinsinden açılmalıdır. Dolayısıyla mavi kartlı kişiler çeyiz hesabı açtırmak için mutlaka Türkiye’ye gelmek ve bankaların yurtiçi şubelerinden hesap açtırmak durumundalar. Örneğin bir bankanın Viyana şubesinden çeyiz hesabı açtırılamaz.
‘Ortak’ olamaz
Açılan hesap mevduat hesabı olabileceği gibi katılım hesabı da olabilir. Diğer yandan hesabın yalnızca bir kişi adına olması gerekmektedir. Çeyiz hesabının ortak hesap olarak açılması mümkün değildir.
15 bine kadar yatırılabilir
Çeyiz hesabı açtıran kişi çeyiz hesabı açılış tarihinde hesaba 15 bin TL’ye kadar para yatırabilir. Bu sayede çeyiz hesabına uygulanacak devlet desteğinin miktarının artırılması söz konusu olabilecektir. Elinde birikmiş parası olan bir kişi bunu çeyiz hesabına aktararak devlet desteğinden yararlanma miktarını artırabilecektir. Çeyiz hesabı açtıran kişiler isterlerse ayda bir, isterlerse üç ayda bir hesaba ödeme yapabilirler. Ödemelerini aylık olarak yapan kişiler ayda en az 100, en fazla 1.000 TL ödeme yapabilirler. Üç aylık ödeme yapanlar için ise alt limit 300, üst limit 3.000 TL’dir...