SON YAZILAR

11 Ekim 2017 Çarşamba

Almanya'da 2 çocuğa bakana 140 avro maaş

Alo Sgk | 09:04 | | | | |


Almanya'da 2 çocuğa bakana 140 avro maaş

Mustafa İŞCAN
Milli Gazete

Değerli okurlar, bugün Almanya ’da yaşayan gurbetçilerimizin bize sık sormuş olduğu “borçlanma yapmadan Almanya’dan emekli aylığı bağlanır mı?” sorusunu işleyip sizlerden gelecek soruları yanıtlayacağım.


Almanya’da yaşayan gurbetçilerimize, çocuk yetiştirme süreleri boyunca adlarına yatırılmış olan en az 60 ay primler neticesinde hiç çalışmamış olsalar bile 65 yaşlarına geldiklerinde borçlanma yapmadan brüt olarak 143 avro aylık bağlanacaktır. Yurtdışına gidip hiç çalışmamış veya kısa bir süre çalışan bayanlar Türkiye ’ye döndüklerinde Türkiye’den kendilerine emekli aylığı bağlanmış olsa bile Almanya’dan bu aylığı da bağlatıp alabilirler. Bu konuya hakim biz iş ve SGK uzmanları tarafından bu aylığın bağlanması konusunda destek verilir.


KİMLER ÇOCUK YETİŞTİRME SÜRELERİNDEN FAYDALANABİLİR?
Almanya’da en az bir çocuk yetiştirmiş olan öz anne-babalar, evlatlık alan anne-babalar, üvey anne-babalar veya çocuğun bakımını üstlenenler (büyükanne-büyükbaba veya akrabalar) çocuk yetiştirme sürelerinden faydalanabilmektedir.
Çocuk yetiştirme sürelerinden çocuğun bakımı ile ağırlıklı olarak ilgilenen ebeveyn faydalanabilmektedir. Çocuğun bakımının hem anne hem de baba tarafından eşit şekilde üstlenilmesi halinde kural olarak anneye bu hak tanınmaktadır. Çocuk yetiştirme süresinden babanın faydalanmak istemesi halinde, hem annenin hem de babanın bu konuda mutabık olduklarını beyan etmeleri gerekmektedir. Ancak bu beyan geriye dönük olarak en fazla 2 ay öncesi için geçerli olmaktadır.

HANGİ SÜRELER ÇOCUK YETİŞTİRME SÜRESİ OLARAK DİKKATE ALINIR?
01.01.1992 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar için çocuk yetiştirme süresi doğumdan sonraki aydan başlamak üzere 24 ay, bu tarihten sonra doğan çocuklar için ise 36 aydır.
Çocuk yetiştirme süreleri için aranan şartların ilk 24 ya da 36 ay içersinde ortadan kalkması halinde (çocuğun ölümü vb.) çocuk yetiştirme süresi olayın gerçekleştiği tarihte kesilir. Ebeveynlerden birinin ölümünde ise geri kalan süre diğer ebeveyne aktarılır.

ÇOCUK YETİŞTİRME SÜRESİNİN AYLIKLARA ETKİSİ
Çocuk yetiştirme süreleri ile sadece yaşlılık aylığı değil, aynı zamanda maluliyet aylığı ve geride kalanlara bağlanan dul ve yetim aylığı da değişmektedir.
Alman sosyal güvenlik mevzuatına göre, emekli aylığına hak kazanılması için 65 yaşının doldurulması (1947 doğumlulardan itibaren kademeli olarak 67 yaşa yükseltilmektedir) ve asgari 60 aylık (5 yıl) sigortalılık süresinin bulunması gerekmektedir.

TÜRKİYE’DE DOĞAN ÇOCUKLAR İÇİN DE YARARLANILIR MI?
Çocuk yetiştirme sürelerinin yurtdışında geçmesi durumunda bu sürelerin Almanya’daki emeklilik sigortasına saydırılması mümkün değildir. Ancak, çocuk yurtdışında doğduktan Almanya’ya geldiklerinde;

a) 1992’den önce doğanlar 2 yaşını dolduruncaya kadar Almanya’da geçirilen süreye göre...