SON YAZILAR

7 Ekim 2017 Cumartesi

Asgari ücretlinin maaşı düştü mü?

Alo Sgk | 09:04 | | | | | |


Asgari ücretlinin maaşı düştü mü?

Mustafa İŞCAN
Milli Gazete

Değerli okurlar, bugün sizlere geçen yıl gazetemiz aracılığıyla gündeme getirdiğimiz ve gerekli düzenlemenin yapılmasına katkı sunduğumuz asgari ücretle çalışıp vergi dilimlerinden dolayı asgari ücretin altına düşen maaşların bu yıl da düşüşle gündeme gelmesi ve gerekli düzenlemelerin son durumundan bahsedeceğim.


İŞVERENLER, İŞÇİLER, MALİ MÜŞAVİRLER AÇIKLAMA BEKLİYOR
“İşçiler Eylül maaşlarını eksik mi alacak?”, “Muhasebeciler, Mali Müşavirler stopaj beyannamelerini ve APH bildirgelerini neye göre verecek?” sorularına tahmini cevaplar vererek konuyu detaylı şekilde ele alacağım. 4857 sayılı İş Kanunumuzun 34. maddesinde ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir (zorunlu) nedenler dışında ödenmesi gerektiği tanımlanmıştır. Ve bu maddeye istinaden işçilerin ve işverenlerin ileride sorun yaşamamaları açısından işverenlerin işçilerine hesaplanacak maaşının eksikte olsa belirtilen 20 gün içinde Eylül ayı maaşlarını ödemelerini eğer kanun yetişirse ek olarak kalan ücretinde bankaya ödenmesi gerekmektedir. Kanun yetişmez ise eksik kalan fark kısmı muhtemelen bir sonraki ayın maaşına eklenerek ödenmesi yönünde bir karar çıkar meclisten diye belirtmek istiyorum.


Yasa bu hafta alt komisyonlarda görüşülüp kabul edildikten sonra önümüzdeki hafta genel kurula gelip görüşülüp oylandıktan sonraki haftada Cumhurbaşkanlığının onayına sunulur ve Cumhurbaşkanının onayından sonra ise Resmi Gazete ’de yayınlanarak yürürlüğe girer şeklinde en iyimser tahminimle 3 haftaya kadar yasallaşacağını düşünüyorum, bu arada mali müşavirler her ay SGK’ya verdikleri APHB ve muhtasar beyannamelerinin son günü olan 23.10.2017 tarihi öncesi bu sorunun çözülmesini beklemektedirler veya verilecek beyannamelerin son günlerinin uzatılması için biran önce haber beklemektedirler. Ayrıca bu konunun bir an önce yasallaşması adına bir öneri sunmak istiyorum. İlgili maddenin mecliste görüşülecek kanun tasarısından çıkarılarak yerine kısa zamanda çıkarılacak bir KHK ile yasallaştırılması hem işçi ve işverenleri hem de muhasebeci ve mali müşavirleri rahatlatmış olur düşüncesi ile önerimi belirtmiş oluyorum.

10.12.2016 TARİHLİ YAZIMIZDA UYARMIŞTIK
Son 1 aydır gerek asgari ücretle çalışanlardan, gerekse mali müşavir ve insan kaynakları sorumlularınca mail veya diğer sosyal medya hesapları aracılığıyla bana sorulan soruların büyük çoğunluğu asgari ücretli çalışanların bu yıl durumu ne olacaktır sorusu ve şunu açık olarak belirtmek isterim ki ben bu uyarımı hükümete 1 yıl öncesinden yapmıştım. Ancak maalesef bugüne kadar çözülmesi anlamında bir adım atılmadı, ta ki 27.09.2017 tarihinde meclise sunulan çok maddeli (Torba) kanun tasarına kadar.
Bildiğiniz gibi geçen yıl asgari ücretlilerin maaşlarının asgari ücret rakamından aşağıya düşmemesi için konuyu gündeme getirip 1. sayfadan manşet haber olarak bu soruna sahip çıkmış ve gazetemizin bu çabaları sonucu hükümet tarafından geçen yıl için çözüme kavuşturularak verilecek ek AGİ’lerle asgari ücretin altına maaşlar düşmemiştir. Ancak geçen yıl bu konu ile alakalı 10.12.2016 tarihindeki köşemdeki yazımda gerekli uyarımı aşağıdaki paragrafla yapmıştım.

ASGARİ MAAŞ DÜŞÜŞÜ İÇİN BAŞTAN ÖNLEM ŞART
“Asgari ücret tespit edilirken bu yıl yaşanan asgari ücretlinin maaşının vergi kesintisinden dolayı düşmesi ve akabinde yapılan düzenleme süreci sıkıntılarının tekrar yaşanmaması için daha yolun başındayken gerekli düzenlemelerin yapılarak önleminin alınması daha efdaldir” diyerek gerekli uyarımızı köşemizde yapmıştık.


Ancak görülen o ki bugüne kadar...