SON YAZILAR

16 Ekim 2017 Pazartesi

‘Dönseydi’ 14 bin TL cezayla kurtulacaktı

Alo Sgk | 09:04 | | | | | |


‘Dönseydi’ 14 bin TL cezayla kurtulacaktı

Mert NAYIR
GazeteVatan

Murat Boz’un 3 yıldır sigortasız personel çalıştırdığı ortaya çıktı. Mahkemeleşmeden itirazı kabul edip SGK’ya başvursaydı 14 bin 663 TL idari para cezası alacak olan Boz, şimdi 234 bin 630 TL ceza ile karşı karşıya. Şarkıcının toplam cebinden çıkacak para 387 bin lirayı bulacak


Bu Sosyal Güvenlik Kurumu daha ne yapsın…
Sosyal medyada, yazılı basında, televizyonlarda kamu spotlarıyla anlatıyor. ‘Sigortasız çalışma, çalıştırma’ diyor. ‘Sosyal Güvencenin kıymetini bil’ diye uyarıyor. Ancak; kayıtdışı istihdam verilerinde önemli oranda azalmalar yaşansa da ‘yok artık’ diyebileceğimiz vakalarla da karşılaşmak hâlâ mümkün.

Sanatçı dostlarımızın ülkemizde fazlasıyla örnek alındığı bu zamanlarda yapmış oldukları hatalarda haliyle göz önünde bulundurulduğunda dilimizde tüy biten bu konular daha enteresan hallere gelebiliyor.

Son günlerde gündemde olan başarılı şarkıcı/oyuncu Murat Boz’un 2007 yılından itibaren yanında çalışan iki dansçısının sigortasını yapmadığı haberlerini görmüşsünüzdür. Ünlü şarkıcının dansçıları mahkeme yoluna giderek ödenmeyen sigorta primlerinin ödenmesini talep edip, mahkemeden de olumlu karar aldılar. Murat Boz’a çıkarılacak ceza tarifesi üzerinden bir tablo çıkaracak olursak sigortasız iki personel mevcut. Birinin ödenmeyen 2 yıl 6 ayı tespit edilmiş, birinin 3 yılı!

66 aylık cezası var
Şayet Murat Boz mahkeme öncesi SGK’ya giderek bildirimde bulunsaydı 30 aylık bir personel için, 36 ay diğer bir personel için prim ödemesi yapacak ayrıca asgari ücretin sekizde biri (222.18 TL) her ay için ceza ödeyerek kurtulacaktı. Mevcut durumda mahkeme kararı olduğundan her ay için ödenecek primlerin yanında her bir personel için asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası tahakkuk ettirilecek. 1.777,5 TL’lik asgari ücret üzerinden hesaplayacak olursak 66 aylık bir ödeme tablosunda sadece ceza tutarı 234.630,00 TL olacaktır. Buna ek olarak da 152.509,00 TL kişilerin sigorta primlerini de ödeyecektir.

Ünlü sanatçımız, kişiler mahkeme yoluna gitmeden uzlaşarak...