SON YAZILAR

7 Ekim 2017 Cumartesi

İşe Arabulucu İade Edecek

Alo Sgk | 09:09 | | | | | | |


İşe Arabulucu İade Edecek

Faruk ERDEM
Yeni Asır

Çalışma hayatında çok önemli bir değişiklik yapıldı. Milyonlarca çalışan mahkemelerde senelerce beklemekten kurtulacak, sorununu arabulucular sayesinde 3-4 haftada çözebilecek.

Türkiye'de iş mahkemelerinin en çok baktığı dosyaların başında tazminat davaları ve işe geri dönüş talepleri geliyor. Ağır iş yükü dolayısıyla duruşmalar uzuyor ve 3-4 sene sürdüğü bile oluyor.


Birde Yargıtay aşaması düşünüldüğünde işçiler için de işveren için de sonuç almak zorlaşıyor.

Meclis'te 9 maddesi kabul edilen ve görüşmeleri devam eden yeni düzenleme ile artık işçi işveren uyuşmazlıkları mahkemeye gitmeden önce arabulucular tarafından çözülecek.

ÖNCE ARABULUCUYA GİDİLECEK

Mahkemeye gitme şartı arabulucu olacak. İşçi veya işverenin iş ilişkisi kapsamında birbirlerine hakaret etmekten kaynaklanan ya da işçinin iş yerindeki işverene ait mal ve malzemelere zarar vermesinden doğan tazminat talepleri de dava açılmadan önce arabulucuya götürülecek. Üstelik seneler süren anlaşmazlıklar birkaç hafta içinde çözülecek, her iki tarafta kazançlı çıkacak. Yasa yürürlüğe girdikten sonra özellikle kıdem tazminatı davaları ve işe geri dönüş talepleri arabulucular tarafından karar bağlanacak. Arabuluculuk müessesesi bir süredir uygulamada bulunuyor. Daha önce isteğe bağlı olan başvuru şimdi zorunlu hale getiriliyor. Düzelemeye göre işten çıkartılan işçi arabulucuya bir ay içinde başvuracak. Her ilde arabulucu büroları açılacak.
Arabulucu her iki tarafı bir masa etrafında buluşturarak sorunu çözecek. Sorun burada çözüme kavuşturulamaz ise ancak o zaman mahkemeye gidilecek.
Arabulucunun dosyayı kapatma için en fazla 4 hafta süresi olacak.
Yeni çıkartılan yönetmeliğe göre arabulucular da eğitimden geçirilecek. Eğitimler ise 9 Ekim Pazartesi günü başlayacak. Arabuluculuk için sınav yapılacak.

Bu sınavdan 100 üzerinden 70 puan alanlar başarılı sayılacak.


SİYASAL VE İŞLETME MEZUNUNA FIRSAT
Avukatlar, hukuk fakültesi mezunları ve hukuk öğrenimi alanlar arabulucu olabilecek.

Siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat ve işletme fakültelerinden mezun olanların arabulucu olmaları için zorunlu hale getirilen eğitime katılabilmeleri için üniversite eğitimi döneminde anayasa hukuku, ceza hukuku, ceza muhakemesi hukuku, hukuk başlangıcı, hukuka giriş, hukukun temel kavramları, temel hukuk, ticaret, iş ve borçlar hukuku derslerinden en az 2'sini almış olmaları şartı aranacak.

GELİR TESTİ BELİRLİYOR

01.01.1992 doğumluyum.

Geçen yılda Haziran ayında üniversiteden mezun oldum. Babam 4 yıl önce vefat etti ve onun bağ-kur dan emekli maaşını annem alıyor yaklaşık 1300 TL.

Gelir testi yaptırmam gerektiği söylendi. Gelir testi yaptırdığımda sağlıktan yararlanabilecek miyim? Oguzhan AZARI
Gelir testine müracaat ettiğinizde haneye giren gelir ve gider durumları değerlendiriliyor. Buna göre eğer haneye giren gelir kişi başı asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa sizin primleriniz...