SON YAZILAR

14 Ekim 2017 Cumartesi

Kadınlara evlenme tazminatı

Alo Sgk | 09:53 | | | | | | |


Kadınlara evlenme tazminatı

Faruk ERDEM
Yeni Asır

Özel bir şirkette 6 yıldır çalışıyorum. Önümüzdeki aylarda evlenmeyi planlıyorum. Acaba evlendikten sonra işten ayrılırsam tazminatımı alabilir miyim? Bunun için ne yapmalıyım. Seher YILDIRIM


İş Kanunumuz kıdem tazminatı alma şartlarını belirlemiştir. Bunlar arasında en önemli şart en az 1 yıl çalışılması gerektiğidir. Yani bir yılı doldurmayan bir sigortalı hangi şartlarda ayrılırsa ayrılsın maalesef kıdem tazminatı alamıyor.

Kıdem tazminatını almanın diğer önemli şartı ise kendi istek ve kusurunuz dışında ayrılmanız gerekmesi. Bunun dışında haklı fesih imkanı da bulunuyor. Ancak yasamız bazı özel durumlarda sigortalılara istifa halinde de kıdem tazminatı alma hakkı tanıyor.

Emeklilik, askerlik, 15 yıl 3.600 gün şartı gibi. Kadınlar için ise özel olarak evlilik ile işten ayrılma hakkı bulunuyor. Evlendikten sonra 1 yıl içinde istifa eden kadın sigortalılar kıdem tazminatını alabiliyor. Bu hak sadece kadın çalışanlara tanınmış bir hak. Kadın çalışan evlilik akdinin yani nikahın yapılmasından sonra 1 yıl içerisinde işverene başvurduğunda her çalıştığı yıl için 30 günlük brüt ücreti tazminat olarak alabiliyor. Tazminat son ücret üzerinden hesaplanıyor.

Burada kadının evlilikten sonraki gün başvurması ile 11 ay sonrasında başvurması arasında bir fark yok. Tek şart 1 yılın geçmemiş olması.

Burada yazacağınız istifa dilekçesi önemlidir. Bu dilekçede ayrılık gerekçesinin evlilik olduğunu açıkça belirtmeniz ve evlilik cüzdanını dilekçeye eklemeniz gerekir. Benim okuyucularıma tavsiyem bu dilekçelerin noter vasıtasıyla gönderilmesidir. Böylece hem işinizi sağlama alırsınız hem de işverenin tazminat ödememesi gibi bir durum olursa dava açarken delil olarak kullanırsınız.

Kadın çalışan kıdem tazminatını alıp ayrıldıktan sonra bir başka işyerinde çalışmasında sakınca yoktur. O yüzden bu hakkı kullandıktan sonra bir başka yerde çalışmaya devam edebilirsiniz.


EMEKLİYE PARASI ÖDENİR

12 yıldır çalıştığım işyerimden emekli olarak ayrılacağım.

Kıdem tazminatı
 alabilir miyim? Ne yapmam lazım? Hacı ŞAHİN 

Emeklilik zamanınız geldiği zaman işvereninize müracaat ederek 12 yıllık tazminatınızı alabilirsiniz.

Tabi varsa izin, mesai gibi alacaklarınız bunların da ödenmesi gerekir. Bu hakkınızı sakın bırakmayın.

12 adet son brüt maaş size ödenmelidir. Zaten emeklilik işlemleriniz başladığında işverenin sizi işten çıkartması gerekiyor. Bu esnada tazminatı da hak etmiş olacaksınız. Ödenmediği takdirde hemen iş mahkemesine başvurup paranızı alırsınız. Önümüzdeki günlerde bu tür davalar için artık arabuluculuk sistemi gelecek.

Eğer yasa yürürlüğe girdikten sonra böyle bir uyuşmazlık olursa arabulucuya başvurup birkaç hafta içinde sorununuzu çözerek paranızı alırsınız.

İHBAR SÜRESİ GEREKİYOR

15 yıl 3.600 gün yazısı alarak işyerimden ayrılacağım ve tazminatımı alacağım. Burada ihbar sürelerine uyma zorunluluğum bulunuyor mu? Hayati SUBAŞI
9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olan...