SON YAZILAR

9 Ekim 2017 Pazartesi

Kreş kurmayan işveren çalışana tazminat öder

Alo Sgk | 09:03 | | | | |


Kreş kurmayan işveren çalışana tazminat öder

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

150’den fazla kadın çalışanı olan işyerlerinde kreş kurulması şart. Ancak yükümlülüğü olduğu halde kreş kurmayan veya hizmeti satın almayan işveren, bu nedenle istifa eden çalışana tazminat ödemek zorunda.

Türkiye işgücü piyasasını en büyük sorunlarından biri kadınların işgücüne katılım oranlarının düşüklüğü. Kadınların işgücü piyasasına katıl(a)mamalarının en büyük nedenlerinden birisi ise çocuk bakım hizmetlerinin kurumsallaşmamış olması. Kadınların iş hayatları doğum nedeniyle kesintiye uğruyor. Hamilelikte 16 hafta işten uzak kalan kadın çalışan, izni bittikten sonra da hemen işine dönemiyor. Çocuğa bakabilecek bir akraba yoksa bu süreç çok daha uzuyor. Pek çok çift bu nedenle çocuk sahibi olmayı erteliyor. Yani çocuk da, kariyer de yapmak şarkıdaki kadar kolay değil...

150 KADIN ÇALIŞANI VARSA
Çalışan kadınların doğum sonrası işlerine geri dönmeleri ancak kurumsal bakım hizmetleriyle mümkün. Yani kreş ve anaokulları bu konuda çok önemli. 150’den fazla kadın çalışanı olan işyerlerinde kreş zorunluluğu söz konusu. 150 kadın çalışan sayısı hesaplanırken eşini kaybetmiş veya çocuğunun velayetini almış olan erkek çalışanlar da dikkate alınıyor.

AYNI İLDEKİ İŞYERLERİ
Eğer işverenin aynı il ve belediye mücavir alanları içerisinde birden çok işyeri varsa, bunların tamamındaki kadın çalışan sayısı dikkate alınıyor. Örneğin bir bankanın Ankara’da 10 şubesi ve bu şubelerin her birinde 15 kadın çalışanı varsa, bankanın Ankara’da bir kreş açması zorunluluğu bulunuyor. Yani aynı ildeki işyerleri birlikte değerlendiriliyor.

İşyerine yakın olmalı
Kreşin işyerine en çok 250 metre uzaklıkta olması gerekiyor. Kreş hizmetinden 66 aylığa kadar çocuğu olan kadın çalışanlar faydalanabiliyor. Ayrıca eşini kaybetmiş veya çocuğun velayetini almış babalar da kreşten faydalanabiliyor. İşveren ayrıca kreş hizmeti satın alarak da bu yükümlülüğünü sağlayabilir.

Çok azının yükümlülüğü var
Türkiye’de kadın çalışan sayısının 150’nin...