SON YAZILAR

11 Ekim 2017 Çarşamba

Perakende satışlarda hem hacim artışı hem ciro artışı var

Alo Sgk | 08:50 | | |


Perakende satışlarda hem hacim artışı hem ciro artışı var

Tevfik GÜNGÖR
Dünya Gazetesi

Perakende satışların değişimi halkın tüketim eğiliminin değişimini gösterir. Piyasanın canlı olup olmadığını gösterir. Perakende satışlardaki değişim Türkiye İstatistik Kurumu’nun perakende satış hacmi endeksi ile perakende ciro endekslerinden izleniyor.

Perakende satış hacmi endeksi, ”2010 yılı =100 esası ile”, perakende satışlardaki hacim değişimini gösteriyor.
Ağustos ayında perakende ticaret satışlarının büyüklüğünü gösteren hacim endeksi 143.2 oldu. Satış hacmi, geçen ağustos ayının yüzde 2.5 üzerinde. Temmuz ayının yüzde 1.9 üzerinde. 2015 yılı Aralık ayından bu yana en yüksek perakende satış hacmine ulaşıldı.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0.3 arttı. Gıda dışı satışlar yüzde 2.7 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1.7 azaldı.
Halkın gıdada harcamalarını keserek gıda dışı harcamalara para aktardığı görülüyor.
Gıda dışı sektörlerde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 6.8, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3.5, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1.4 artarken, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 2.2, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 2.9 azaldı.
Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla...