SON YAZILAR

9 Ekim 2017 Pazartesi

Tazminat alıp yaşı bekleyenler dikkat!

Alo Sgk | 08:50 | | | | | |


Tazminat alıp yaşı bekleyenler dikkat!

Ali ŞERBETÇİ
Takvim Gazetesi

■ 17.06.1996 SSK girişliyim, 6104 gün primim var. Ne zaman emekli olurum? Bir sorumda şu an çalıştığım iş yerinden 3600 gün doldurduğumdan SSK'dan yazı alıp tazminatımı almak istiyorum.Şirketimden tazminatımı istedim vermediler ihtiyacım olduğunu söyledim. Ev alacağımı belirttim, veremiyeceklerini belirttiler. Bende SSK'dan yazı alıp tazminatımı alacağım. Tazminatı aldıktan sonra başka bir işyerinde çalışabilirmiyim? Teknik servis müdürümüz böyle bir şey olursa şirket mahkemeye verme gibi bir hakkı doğabilirmiş. Sezai YİĞİT Sayın Okurum, işe girişinize göre 25 yıl, 56 yaş ve 5825 prim gün şartlarına tabisiniz. İşe giriş askerden sonra ise 7 aylık askerlik borçlanarak 25 yıl, 55 yaş ve 5750 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz. Gelelim tazminat aldıktan sonra tekrar çalışma durumuna.


Yargıtay'ın kararına göre; 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının 5 numaralı bendinde yazdığı üzere, işçinin emeklilik konusunda yaş dışında diğer kriterleri taşıması halinde işçiye kendi isteğiyle işten ayrılması imkanı verilmiştir. Başka bir deyişle, sigortalılık süresini ve prim gün sayısını tamamlayan işçi, yaş şartı nedeniyle emeklilik hakkını kazanamamış da olsa, anılan bent gerekçe gösterilerek işyerinden ayrılabilecek ve kıdem tazminatına hak kazanabilecektir. İşçinin işyerinden ayrıldıktan sonra başka bir işyerinde çalışması hakkın kötü niyetli kullanılması olarak değerlendirilemez.


Bu nedenle işyerinden ayrıldıktan sonra başka bir işte çalışmanızda bir engel bulunmamaktadır.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?


■ 10.04.1965 doğumluyum...


Kaynak ve Yazının Devamı ► http://www.takvim.com.tr/yazarlar/aliserbetci/2017/10/08/tazminat-alip-yasi-bekleyenler-dikkat