SON YAZILAR

8 Kasım 2017 Çarşamba

2 ay çekilmeyen maaş geri gider mi?

Alo Sgk | 10:06 | | | | | | |


2 ay çekilmeyen maaş geri gider mi?

Mustafa İŞCAN
Milli Gazete

Değerli okurlar, bugün emekli ve hak sahiplerine ödenen gelir-aylıkların hareketsiz kalması sonucu SGK tarafından kaç ayda geri çekilir ve çekilmesi sonucu yapılması gerekenlerden bahsedip SGK’ya da bir düzeltme uyarısı yapacağım.


Mustafa bey, 01.06.2017 tarihinde Bağkur’dan emekli oldum, ilk maaşımı bankadan çektim. 2 ay sonra birikmiş emekli aylıklarımı çekmeye gittiğimde bankadan paranın SGK’ya iade edildiği belirtildi. Oysa 6 ay maaş almasam bankalar parayı SGK’ya iade ettiğini biliyorum. Acaba bu süre 2 aya mı düştü? Bir de 1 ay önce e-devlet şifremle SGK işlemlerinde bulunan bölümden iade talep dilekçesi oluşturdum. Ancak olumlu veya olumsuz bir cevap gelmedi. Ne yapmam gerekiyor? RAHMİ ÖZTÜRK / İSTANBUL
Rahmi bey, 2014 yılı 9. ayına kadar banka ve PTT’lerce ödenen ve 6 ay çekilmeyen emekli aylıkları SGK’ya iade edilmekteydi. Ancak özellikle yurtdışında olan gurbetçi vatandaşlarımız için sorun olduğundan dolayı bu süre 6552 sayılı torba yasa ile 12 aya çıkarılmıştır. Sizin ilk emekli olduğunuz tarihten itibaren 12 ay bile olmadığından dolayı muhtemelen bir yanlışlık yapılmıştır diye düşünüyorum.


TORBA YASA İLE 12 AYA ÇIKARILDI
11.09.2014 Tarihinde yürürlüğe giren 6552 sayılı Torba Kanun ile 5510 sayılı Kanunun 97 inci maddesinin dördüncü fıkrası; “Bu Kanuna göre bağlanan gelir ve aylıklarını tahakkuk ettirildiği tarihlerden itibaren aralıksız altı ay sonuna kadar tahsil etmeyenlerin gelir ve aylıkları, gelir ve aylık bağlanma şartlarının devam edip etmediğinin tespiti amacıyla durdurulur.” Hükmünü amir olup, 6552 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi ile anılan fıkrada geçen “altı ay” ibaresi “on iki ay” şeklinde değiştirilmiştir. Mevcut uygulamada emekli ve hak sahiplerinin bağlanan gelir ve aylıklarını herhangi bir nedenle aralıksız olarak altı ay boyunca tahsil etmemeleri durumunda, bankalar hareket görmeyen hesapları Kuruma bildirmekte, Kurum da gelir ve aylıkları durdurmaktadır.
Emekli veya hak sahiplerinin gelir/aylıklarının ödenmesi için müracaatı halinde, ödemeler yeniden yapılmaya başlanmaktadır. Yapılan düzenleme ile emekli ve hak sahipleri adına gönderilen gelir/aylıkların bankalarca Kuruma bildirim süresi on iki aya çıkartılarak özellikle yurtdışında bulunma veya sağlık nedenlerinden dolayı gelir/aylıklarını altı aydan daha fazla süre alamayanların yaşadıkları mağduriyetler giderilmiştir.

MAAŞLARIN İADE İŞLEMLERİ
PTT veya Bankalardan aylıklarını 12 aylık sürede almayıp, aylık hesapları Sosyal Güvenlik Kurumuna iade edilen emekli veya hak sahipleri aylık ödeme işlemini tekrar başlatmak için her ne kadar e devlet ortamında dilekçe oluşturmuş olsalar bile maaş bağlayan Sosyal Güvenlik Merkezine yazılı olarak başvurmanız işleminizi kısa sürede sonuçlandıracaktır.
İlgili birime yapılan başvuru sonucunda müstehaklık tespiti yapıldıktan sonra gelir ve aylıklar tekrar başlatılır.

SGK’YA HATIRLATMA
SGK tarafından vatandaşa gönderilen emekli olunduğunu...