SON YAZILAR

22 Kasım 2017 Çarşamba

Anne ve babadan kimlere maaş bağlanır

Alo Sgk | 09:39 | | | | | |


Anne ve babadan kimlere maaş bağlanır

Mustafa İŞCAN
Milli Gazete

Değerli okurlar, bugün sizlere dul ve yetimleri ilgilendiren ve biraz karmaşık bir konu olan “anne ve babadan hangi şartlarda maaş bağlanır?” konusundan bahsedip sizlerden gelen sorulara cevaplar vereceğim.

Çeşitli zamanlarda çıkarılan kanunlarla karmaşık hale gelen ve halk arasında dul yetim maaşı dediğimiz ancak kanunlarımızda “ölüm maaşı” diye adlandırılan maaştan kimler nasıl yaralanır konusunu aşağıda detaylı olarak bahsedeceğim.
Ölen sigortalının veya emeklinin vefatı halinde yetim kalan kız çocuklarına belli şartlar sağlanıyorsa yetim aylığı bağlanır.
Sosyal güvenlik kanunlarına göre kız çocukları, ölen anne ve babalarından dolayı iki tam maaş ( SSK -Bağkur ve Emekli Sandığı-SSK gibi) alabildikleri gibi tek maaş (Emekli Sandığı-Emekli Sandığı) veya bir tam bir yarım maaş (SSK-SSK) alabilmekte yahut ölüm tarihine bağlı olarak hiç maaş alamamaktadır.


Yetim aylığından kız çocuklarının faydalanabilmesi evli, bekar, dul çalışıp çalışmadığı çok önemlidir. Kız çocukları yaşları ne olursa olsun bekar, eşin vefatından dolayı dul veya boşanmışlarsa, çalışmıyor, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir ya da aylık almıyorsa yetim maaşı alabilirler.
Anne ya da babanın ölümü sonrası bağlanacak aylılardan bir tanesinin 5434 (Emekli Sandığı) sayılı kanun kapsamında olması halinde yetim kız çocuklarına her iki aylık tamdan ödenecektir.
5510 Sayılı Kanuna göre kız çocuklarına anne ve babadan bağlanacak aylık ;
A)Anne Babanın ölümünün 30.09.2008 sonrası olması halinde
*ANNE(4A) BABA (4A) yani ikisi de SSK lı ise yetim kız çocuğu çalışmamak ve emekli maaşı almamak kaydıyla yüksek aylığın tamamını düşük aylığında yarısını alır.

*ANNE(4B) BABA (4B) yani ikisi de BAĞ-KUR ise yetim kız çocuğu çalışmamak ve emekli maaşı almamak kaydıyla yüksek aylığın tamamı düşük aylığın yarısını alır.

*ANNE(4C) BABA (4C) yani ikisi de EMEKLİ SANDIĞI ise yetim kız çocuğu çalışmamak ve emekli maaşı almamak kaydıyla yüksek aylığın tamamı düşük aylığın yarısını alır.

ANNE veya BABA (4A veya 4B) BABA veya ANNE (4C) ise iki maaş da tam olarak alınır.

* * Ölümlerden biri 1.10.2008 öncesi ise ;

4/A ( SSK ) ise anne ve baba Yüksek olan aylık tam, düşük aylığın yarısı

4/B ( Bağkur ) ise anne ve baba Yüksek aylık tam,düşük olan aylığın yarısı

4/C ( memur ) ise anne ve baba tercih edilen aylık tam

** Ölümlerden ikisi de 1.10.2008 öncesi ise;

4/A ( SSK ) ise anne ve baba Yüksek olan aylık tam düşük aylığın yarısı

4/B ( Bağkur ) ise anne ve baba Yüksek olan aylık...