SON YAZILAR

1 Kasım 2017 Çarşamba

Bir bölgeler arası eşitsizliği azaltma ve KOBİ iş geliştirme projesi BORGİP

Alo Sgk | 09:03 | | | |


Bir bölgeler arası eşitsizliği azaltma ve KOBİ iş geliştirme projesi BORGİP

Osman AROLAT
Dünya Gazetesi

TÜSİAD ve TÜRKONFED tarafından geliştirilen Garanti Bankası'nın desteklediği, Kariyer net’in iş ortaklığındaki Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi BORGİP dün bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Bölgelerarası farklılıkları azaltacak, KOBİ’leri geliştirmek için mentörlük, teknoloji ve nitelikli insan kaynağı desteği veren projenin yaygınlaşması bölgeler arası eşitsizliği azaltacak önemdedir.

TÜSİAD ve TÜRKONFET iş birliğiyle geliştirilen, Garanti Bankası’nın desteklediği ve Kariyernet’in iş ortağı olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da KOBİ’lerin işlerini geliştirmelerine destek veren Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi BORGİP dün bir basın toplantısıyla tanıtıldı.
TÜSİAD Bölgesel Kalkınma Yuvarlak Masa Başkanı Batu Aksoy, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ve TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadoğlu’nun açış konuşmalarının ardından TÜSİAD BORGİP Çalışma Grubu Başkanı Şükrü Ünlütürk konuşmasında projenin amacının az gelişmiş bölgelerimizdeki KOBİ’lere destek vererek, gelişmelerini sağlayarak bölgeler arası farklılığı azaltmak olduğunu söyledi. “Bizde bölgelerarası farklılık dört kat iken AB’de bu oran 1.8” bilgisini verdi.
Ünlütürk, dört yıllık çalışmalar sonunda 20 KOBİ nitelikli firma ile projeyi başlattıklarını, bu firmalara mentörlük, teknoloji ve insan kaynağı konularında proje destekçisi kurumların katkılarıyla destek vererek gelişmelerini sağladıklarını anlattı. Bu firmalardan ikisinin, mentörleriyle birlikte yaşadıklarını anlatacaklarını söyledi.
Bu firmalardan birisi, Elazığlı Öz salça firmasıydı. Bu firmaya DİMES Genel Müdürü Ozan Diren mentörlük yapmıştı. Diren, bu çalışmanın öneminden bahsederken, “Dünyada en büyük sorun fırsat eşitzsizliği. BORGİP projesi bu açıdan önemli olan karşılıklı öğrenme sağlayan bir proje olarak çok önemli” dedi.
Diren’in mentörlüğünü yaptığı Özsalça Firması Yöneticisi Beytullah Özdemir, "Bu projeyle kaliteli eleman sıkıntımızı giderme ve iş kültürümüzü geliştirme açısından fayda gördük. 3 bin 500 dönüm arazimiz var. Halen fabrikamızda 150 çalışanımız var. Çiftçilerle 850 kişi istihdam ediyoruz. 3 yılda edindiğimiz bilgiler ve BORGİP desteğiyle gelişerek bin 500 kişilik istihdam hedefliyoruz” dedi.
Mentör Öner Çelebi, elektrik panelleri üreten...