SON YAZILAR

7 Kasım 2017 Salı

Dikkat: Yeterlilik belgesi olmayan işinden olabilir!

Alo Sgk | 09:45 | | | | |


Dikkat: Yeterlilik belgesi olmayan işinden olabilir!

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYB) tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde çalışanlar için 63 meslekte zorunlu hale geldi. İlk etapta sıvacı, kalıpçı, inşaat boyacısı, betoncu, ahşap kalıpçı gibi daha çok inşaat sektöründeki mesleklerde zorunluluk başladı. Daha sonra enerji, metal, otomotiv sektörlerindeki meslekler de kapsama girdi. Sıvacı, kalıpçı, inşaat boyacısı, betoncular için MYB zorunluluğu 26 Mayıs 2016’da başlamıştı.

63 MESLEĞE ÇIKACAK
25 Mart 2017’den itibaren ise 8 meslekte daha MYB zorunluluğu devreye girdi. Konuyla ilgili tebliğler yayımlandıktan sonra 12 aylık bir geçiş süreci oluyor. Bu süre içerisinde işçilerin ve işverenlerin MYB alması bekleniyor. Eylül 2018’de birlikte belge zorunluluğu 63 meslek için geçerli olacak. Otomotiv sektöründeki bazı meslek grupları için yeterlilikler tanımlandı ve mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale geldi. Bu meslekler için 25 Eylül 2018’de mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu devreye girecek.
KONTROL ETMEK ZORUNDA
Mesleki yeterlilik belgesinin zorunluluk haline geldiği tarihten sonra tebliğde yer alan mesleklerde istihdam edilen kişilerin MYB olmadan çalıştırılması halinde işverene idari para cezası uygulanıyor. Bu nedenle işveren işyerinde bu mesleklerde çalışan kişilerin mesleki yeterlilik belgesi olup olmadığını kontrol etmek zorunda. Eğer işçinin mesleki yeterlilik belgesi bulunmuyorsa işveren bu işçiyi geçerli nedenle, yani kıdem tazminatı ödeyerek işten çıkartabilir. İşçinin kıdem tazminatı hakkı doğmuşsa işveren bu nedenle çıkarttığı işçiye kıdem tazminatını ödemek zorundadır.
Belge ve sınav ücreti devletten
Tebliğ kapsamında yer alan mesleklerde, 21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu kapsamında yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 31/12/2017’ye kadar belge masrafıyla sınav ücretinin tamamı, 1/1/2018’den 31/12/2019’a kadar ise belge masrafıyla sınav ücretinin yarısı işsizlik sigortası fonundan karşılanıyor. Destek bugünlerde Meclis’ten geçecek
Tazminatını alamayabilir
İşçi bu işverene bağlı olarak...