SON YAZILAR

29 Kasım 2017 Çarşamba

Genel Sağlık Sigortasında garip uygulama

Alo Sgk | 16:18 | | | | | |


Genel Sağlık Sigortasında garip uygulama

Mustafa İŞCAN
Milli Gazete

Değerli okurlar bugün Genel Sağlık Sigortasında sessiz sedasız değiştirilen genelge ile kimler nasıl mağdur edildi konusunu gündeme getireceğim.

AHMET BÜYÜKADA
Mustafa bey Gss primi ödememe rağmen sağlıktan faydalanamıyorum. E-devlet kayıtlarında GSS tescilim aktif görünüyor ve prim tahakkuk etmeye devam ediyor. Prim ödememe rağmen sağlıktan faydalanamıyorum. Kapatmış olduğum şirketimden kalan aktif olmayan bağkur borcumdan dolayı olduğunu belirttiler. Gss ödeyerek sağlık hizmeti aldığım dönemde de aynı durum söz konusuydu, ekim ayına kadar gss primi ödeyerek sağlıktan faydalanıyordum, ne oldu da birden bire yararlanma hakkım yok edildi. Ayrıca uygulamada tutarsızlık olduğunu düşünüyorum. Gss tescili yapılıp prim tahsil ediliyorsa sağlık hizmeti verilmeli. Eğer verilmeyecekse de gss priminin tahakkuk ettirilmemesi gerekir.


Okurum Ahmet bey 2017 eylül ayına kadar önceki dönemlerde şirket ortaklığından 4-b bağkur borcu olsa dahi şirketini kapattıktan veya ortaklıktan ayrıldıktan sonra gss ye dahil olup tahakkuk eden gss prim borcunu yatırdığında sağlık hizmeti aldığını ancak ekim ayından itibaren ne olduysa artık hastanelerin gss prim borcun var deyip bakmadığını ve birden bire habersiz bu uygulamanın ne olduğunu sormuş. Ahmet bey 01.01.2012 tarihinde yürürlüğe giren genel sağlık sigorta sistemi maalesef en çok değişime uğrayan kanundur ve nerdeyse ilk çıktığı ile şimdiki son hali karşılaştırıldığında sanki yamalı bohçaya dönüşmüştür. Sorunuzda belirttiğiniz gibi.

2017/26 SAYILI GENELGE İLE ESKİ KÖYE YENİ ADET GELDİ
2017 yılı ekim ayına kadar önceki vergi mükellefiyetleri veya şirket ortaklıklarından dolayı doğan 4-b bağkur prim borcu varken vergi ve şirket ortaklıkları terk edildikten sonra genel sağlık sigorta primi yatıranlar sağlık hizmetlerinden sorunsuz bir şekilde faydalanırken...