SON YAZILAR

29 Kasım 2017 Çarşamba

İŞKUR’dan part-time çalışan annelere 17 milyon lira

Alo Sgk | 16:46 | | | | | |


İŞKUR’dan part-time çalışan annelere 17 milyon lira

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

Part-time çalışma hakkını kullanan annelere İŞKUR’un Nisan 2016’dan, Ekim 2017’ye kadar ödediği yarım çalışma ödeneği 17 milyon lirayı aştı. Doğum sonrası kadın çalışanların 2, 4, 6 ay part-time çalışma hakkı var.

Kadın çalışanlara doğum sonrası part-time çalışma hakkı tanıyan kanun geçtiğimiz yıl yasalaştı. Nisan 2016’dan, Ekim 2017’ye kadar bu kapsamda İŞKUR yarım çalışma ödeneği ödedi. Çalışan annelere ödenen rakam 19 ayda 17 milyon TL’yi geçti. Kadınlar bu sürede part-time çalıştılar ve ücret kaybı da İŞKUR tarafından telafi edildi. Doğum sonrası kadınların 2, 4, 6 ay part-time çalışma hakkı var.
DOĞUM SONRASI TERCİH
Doğum sonrası kadın çalışanın önüne iki seçenek geliyor. Doğumdan sonra 8 haftalık rapor süresi biten kadın çalışan, isterse 6 aylık ücretsiz izin kullanabilir, isterse doğumun kaçıncı doğum olduğuna göre part-time çalışır. Eğer kadın çalışanın ilk doğumu ise 2 ay, ikinci doğumu ise 4 ay, üçüncü doğumu ise 6 ay part-time çalışma hakkı var. Bu süre içerisinde İŞKUR’dan yarım çalışma ödeneği alınır. Part-time çalışma hakkını kullanacak kadın çalışan, haftanın yarısında işe gider. Kadın çalışan, ücretinin yarısını işverenden alır. Eğer kadın çalışan adına son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödenmiş ise İŞKUR yarım çalışma ödeneği öder.
24 BİN 868 KEZ ÖDEME
Bu kapsamda doğum sonrası part-time çalışma hakkını kullanan kişilere İŞKUR tarafından 19 ayda toplam 17 milyon 480 bin TL yarım çalışma ödeneği ödendi. Doğumun kaçıncı doğum olduğuna göre ödeme süresi değiştiği için kaç kişiye ödeme yapıldığını söylemek mümkün değil. Ancak toplamda 24 bin 868 kez İŞKUR hak sahiplerine ödeme yaptı. Yarım çalışma ödeneği kadın çalışanların çocuklarıyla birlikte vakit geçirmesini sağlaması bakımından çok önemli. Daha çok kadının işgücü piyasasına girmesinin sağlanmasıyla bu sayı daha da artacaktır.
Babaların da hakkı var
Doğum sonrasındaki ücretsiz izin ve part-time çalışma hakkı kadın çalışanlara tanınan haklar. Bunun yanında çiftlerin her ikisi de çalışıyorsa...