SON YAZILAR

9 Aralık 2017 Cumartesi

10 soruda taşeron işçisine kadro

Alo Sgk | 09:54 | | | | |


10 soruda taşeron işçisine kadro

Resul KURT
Star Gazetesi

Bir süredir, taşeron işçilerinin kadroya alınmasıyla ilgili haberler basında oldukça ilgi çekiyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlayan çalışmalarda sona gelindi. Yaklaşık 900 bin taşeron işçisine yeni yıl müjdesi olan bu konuda kimler kadroya alınacak, neler yapılacak, özlük ve maaş konusunda neler olacak gibi en çok merak edilen soruları bugün yanıtlayalım istedik. İşte 10 soruda taşeron işçisine kadro konusu:


1-Hangi taşeron işçileri kadroya alınacak?
Öncelikle taşerona kadro konusunun kamudaki taşeron işçilerini kapsadığını, özel sektördeki firmalarda çalışan taşeron işçilerini kapsamadığını belirtelim. Burada müjde verebileceğimiz 3 farklı grup var. Birinci grup merkezi yönetim kapsamında genel bütçe ile düzenlenen kamu kuruluşlarında,  Denetleyici kurumlarda çalışanlar.  İkinci grupta belediyelerde ve il özel idarelerinde bulunan iktisadi teşekküllerde çalışanlar üçüncü grupta ise geçici ve mevsimlik işçiler var. Burada yaptıkları işin ve görevin niteliği bakımından zabıta, hemşire gibi özellikli işlerde çalışanların memur olarak kadroya alınmaları yönünde bir talepleri olduğunu yazmalıyız. Özellikle hizmet alımı usulüyle belediyelerde taşeron zabıta destek personeli hizmetinde çalışan taşeron işçilerinden bazılarını muvazaa davasını kazandıkları biliniyor. Bu nedenle bunlar için de resmi üniforma ile görevlerini yapabilmeleri (4/b kadrosu ile) için statülerinin belirlenmesi sağlanmalıdır.

2- İş sözleşmesi askıda olanların durumu ne olacak?
Bazı nedenlerden dolayı iş sözleşmesi askıda olan taşeron işçilerinin hak kaybına uğramamaları sağlanacak. Bunlar da işbaşı yaptıklarında kadroya alınacaklar. Örneğin doğum, hastalık, ücretsiz izin veya askerlik gibi nedenlerle iş sözleşmesi askıda olanlar işbaşı yaptıklarında kadrolu olarak işe alınabilecek.

3-Bu sürecin aşamaları nedir?
İlk aşamada Merkezi yönetim kapsamındaki genel bütçe ile düzenlenen 450 bin taşerondaki işçiler şart olmadan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4D şeklindeki kadrolu işçi statüsüne geçirilecektir. İkinci aşamada belediye ve il özel idaresinde çalışan 400 bin taşeron işçiler, çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edileceklerdir. Üçüncü aşamada 23 bin geçici mevsimlik işçiler kadroya geçirilmesi planlanmaktadır. Geçici mevsimlik işçiler en fazla 5 ay 29 gün çalışıyorlardı, 4 ay daha çalışma süresi eklenecek ve 9 ay 29 güne kadar çıkarılacaktır. Dördüncü aşamada 4C kapsamında çalışan toplam 24 bin kişinin 4B’de istihdam edebilmeleri sağlanacaktır.

4- Taşeron işçi kadroda hangi şartlar var?
Taşeron işçiye kadroda bir ayrımcılık, yaş ve eğitim kriteri yoktur. Asıl iş ve yardımcı iş ayrımı da olmayacak. Ancak bu işçiler için mevzuat gereği usulen bir sınav yapılacak.

5-Neden güvenlik soruşturması yapılacak?
Taşeron işçilerinin kadroya geçişlerinde bu kişiler hakkında güvenlik soruşturması yapılacak. Kadroya alınacak personele yapılacak...