SON YAZILAR

5 Aralık 2017 Salı

Emeklinin ocak zammı 200 lirayı bulabilir

Alo Sgk | 11:14 | | | |


Emeklinin ocak zammı 200 lirayı bulabilir

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

Türkiye’de emekli aylığı alan 8 buçuk milyona yakın kişi var. Bu kişilerin emekli aylıkları statülerine bağlı olarak değişiyor. SSK ve Bağ – Kur emeklileri enflasyona dayalı zam alırken, memur emeklilerinin zammı toplu sözleşmeyle belirleniyor. SSK ve Bağ – Kur emeklileri bir önceki altı aydaki enflasyon oranında zam alıyor. TÜİK verilerine göre temmuz-kasım döneminde enflasyon oranı yüzde 4.94 olarak gerçekleşti.

3 OCAK’TA NETLEŞECEK
Bu orana aralık ayı enflasyonları da eklenecek ve 6 aylık enflasyon oranı belli olacak. İşte bu oran kadar SSK ve Bağ – Kur emeklilerine zam yapılacak. Oranın yüzde 4.94 seviyesinde kalması halinde örneğin 1000 TL emekli aylığı alan SSK veya Bağ – Kur emeklisinin maaşına 49.4 TL zam gelecek. Maaş zammının 200 TL’yi bulması söz konusu. Emekli maaşı yükseldikçe buna bağlı olarak zam miktarı da artacak. Bu sayede 5 milyon 255 bin SSK emeklisiyle 458 bin 354 Bağ – Kur emeklisine enflasyon oranında zam yapılmış olacak. Altı aylık oran 3 Ocak 2018’de aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla netleşecek. Ve ocak ayında emekliler zamlı maaşlarını alabilecek.
Memurun zammı net
1 milyon 425 bin memur emeklisinin maaş zammı ise toplu sözleşmede belirleniyor. Bu yıl ocak ayında memur emeklilerine yüzde 4 zam yapılacak. Memur emeklilerinin zam oranı net. Ancak bu oranın üzerinde ocak ayında bir de enflasyon farkı söz konusu olabilir. Enflasyon farkının söz konusu olup olmayacağı enflasyon oranının yüzde 4’ü geçip geçmeyeceğine göre belli olacak. TÜİK tarafından dün açıklanan verilere göre 5 aylık enflasyon oranı yüzde 4.94 olunca memur emeklileri için de enflasyon farkı ihtimali söz konusu oldu. Oran yüzde 4’ün üzerinde kalırsa memur emeklilerine de zam yapılacak. Oran yüzde 5 olursa memur emeklilerin yüzde 1 enflasyon farkı alacaklar.
12 milyon kişinin maaşı artacak
Diğer taraftan ocak ayı çalışma hayatının birçok kesimi için zam ayı... Dolayısıyla yalnızca emekli aylığı alanların maaşları değil, dul ve yetim aylığı alan kişilerin maaşları da zamlanacak. Bu şekilde malulen emekliler, vazife malulleri...