SON YAZILAR

28 Aralık 2017 Perşembe

Kadroyla geç maaş, eksik izin derdi tümüyle bitecek

Alo Sgk | 09:12 | | | | | | |


Kadroyla geç maaş, eksik izin derdi tümüyle bitecek

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

Taşeron işçiye kadro hakkıyla ücretin geç veya eksik ödenmesi, yıllık izinlerin eksik kullandırılması, SGK’ya eksik bildirim yapılması gibi sorunlar ortadan kalkacak. Ayrıca önemli bir maddi kazanım da sağlanacak.
Soru: 10 yıldı belediyede taşeron çalışanım engelli olarak. KHK ile gelen kadro bana ne gibi değişiklikler getirecek?

Cevap: KHK ile yapılan düzenleme sonrası siz doğrudan belediye veya İl Özel İdaresi’nin kurduğu bir şirkette çalışacaksınız. Bu sayede ücretinizin geç veya eksik ödenmesi, yıllık izinlerin eksik kullandırılması, SGK’ya eksik bildirim yapılması gibi sorunlar ortadan kalkacak. Yapılan düzenlemenin en önemli getirisi bunlar olacak. Diğer yandan siz ve sizin gibi çalışanlar için 52 günlük tediye ödemesinin yapılıp yapılmayacağı henüz net değil. Ancak bu haktan da yararlanmanız halinde önemli bir maddi kazanım da sağlanmış olacak.
İş güvencesine kavuşacak
Soru: Belediyeyle İl Özel İdare ortaklı şirkette çalışıyorum. Bizim kadro durumumuz ne olacak? (Uğur Şimşek)
Cevap: Belediye ve İl Özel İdarelerinin personel çalıştırılmasına dayalı alt işverenlerinde çalışan işçiler
belediye ve il özel idarelerinin kurduğu şirketlerde istihdam edilecekler. Söz konusu bu kişiler kamu işçisi olmayacaklar ancak hem iş güvencesine kavuşacaklar, hem de maddi haklarında iyileşmeler söz konusu olacak.
Dava sonucu belirler
Soru: Ağustos 2015-Haziran 2017 arasında karayolları bakım ve onarım işlerini yapan taşeron firmada çalıştım. 6 Haziran’da ihalenin süresi dolduğu için çıkışım verildi. İşe iade davası halen devam ediyor. Kadrodan yararlanma ihtimalim var mı? (Hayrullah Oruç)
Cevap: Düzenleme 4 Aralık’ta kamudaki personel çalıştırılmasına dayalı alt işverenleri kapsıyor. Bu nedenle bu düzenlemeden yararlanma imkanınız yok. Ancak sendikanın açtığı dava sonucunda kadroya geçişiniz yapılabilir.
SSK ile 5 yıl daha erken emekli olabilir
Soru: 27.4.1956 doğumlu annem 20.03.2006 tarihinde Bağ-Kurlu oldu. Hala Bağ-Kurlu olarak devam etmektedir. Ne zaman emekli olabilir? (Sefa Arslan)
Cevap: Anneniz 9 bin günle 58 yaşında emekli olabilir. Bağ-Kur yerine SSK’lı olursa 5 yıl daha erken emekli olabilir. 2021’de yaştan emekli olma hakkına da sahip olabilir.
2 Ocak’ta başvurup, bekleyin
Soru: Devlet hastanesinde görüntüleme biriminde teknikerim. Tomografi cihazı özel firmaya ait ancak 6 eleman çalıştırılma şartı var. Kadro beni kapsar mı?
Cevap: Bu hizmetin yapılabilmesi için personele de ihtiyaç olduğu için...