SON YAZILAR

8 Aralık 2017 Cuma

Taşeronda şart yok, askerde ve izinde olanlar da geçecek

Alo Sgk | 12:31 | | | | |


Taşeronda şart yok, askerde ve izinde olanlar da geçecek

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

Toplam 850 bin taşeron işçiyi, aileleriyle 3 milyon kişiyi ilgilendiren devrim gibi adım 2018’de tamamlanıyor. Çalışan askerde veya doğum izininde olsa da tüm hakları korunup açılacak kadroya geçirilecek.

Kamuda çalışan toplamda 900 bin taşeron işçi için tarihi adım atıldı ve bu kişilerin koşulsuz, şartsız kadroya geçirilmesi kararlaştırıldı. Bu karar tam bir devrim niteliğinde. 900 bin kamu işçisinin kadroya geçirilmesi ile yaklaşık 3 milyon kişinin yüzü gülecek.
ŞART ARANMIYOR
Bütçe görüşmelerinden sonra konuyla ilgili kanun tasarısı Meclise gelecek ve taşeron işçilerin kadroya geçişleri tamamlanacak. Peki, kim, nasıl, hangi kadroya geçecek ve özlük hakları bakımından ne değişecek? Kadroya geçirilecek kişilerde belirli bir süre o kamu kurumunda çalışmış olma şartı aranmayacak. Aynı şekilde yaş, eğitim düzeyi gibi kriterler de kesinlikle söz konusu değil. Bu konudaki tek kriter 5 Aralık 2017 tarihi itibarıyla herhangi bir kamu kurumunda taşeron olarak çalışıyor olmak yeterli olacak.
KADROLAR AÇILIYOR
Herhangi bir kamu kurumundaki taşeron şirketlerde çalışan işçiler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/d maddesi uyarınca, kamu işçisi statüsüne geçirilecekler. Dolayısıyla bu kişiler sürekli bir şekilde kamuda istihdam edilebilecekler. Bu kişilerin en önemli kazanımı iş güvencesi olacak. Diğer yandan bu kişilerin ücret düzeyleri korunacak. İlgili bakanlıkların hazırladığı kanun taslağı bütçe görüşmelerinden sonra Meclis’e gelecek. Zorunlu sınav sonrası geçişler yapılacak ve muhtemelen yeni yılın ilk aylarında geçişler tamamlanacak.
AYNI KURUMDA DEVAM EDECEK
Salı günü yani 5 Aralık 2017 tarihi itibarıyla herhangi bir kamu kurumunda, belediyede veya il özel idaresinde taşeron işçi olarak çalışan kişiler kadroya geçirilecek. Şu anda taşeron işçi hangi kamu kurumunda çalışıyorsa o kamu kurumunda kadroya geçecek.
BELEDİYEDE 400 BİN KİŞİ
Belediye ve İl Özel İdarelerinde taşeron şirketlerde çalışan işçiler doğrudan belediyenin bünyesindeki Belediye İktisadi Teşebbüsünün işçisi haline gelecekler. Yani aradaki taşeron şirketler devreden çıkartılacak. Yaklaşık 400 bin kişi yeni uygulamadan etkilecek.
GEÇİŞTE İŞÇİLERİN BÜTÜN HAKLARI KORUNACAK
TÜRK – İŞ başkanı Ergün Atalay’ın açıklamasına göre kamu işçisi statüsüne geçen işçiler 52 gün üzerinden ödenen ilave tediye hakkından yararlanabilecek. Bu gibi kamu toplu iş sözleşmesinde yer alan haklardan, 4/d statüsüne geçen kamu işçileri de yararlanabilecek. Dolayısıyla her yıl asgari ücret düzeyinden maaş alan bu kişiler hem maddi anlamda güçlenecek, hem de iş güvencesine sahip olmuş olacak. Bu durumdaki yaklaşık 450 bin kişi kadroya geçirilecek.
KIDEM TAZMİNATI AYNI KALIYOR
Taşeron işçiler kadroya geçilirken, şu an itibarıyla...