SON YAZILAR

29 Ocak 2018 Pazartesi

2018’de küresel işsizlik yüksek düzeyde bekleniyor

Alo Sgk | 09:14 | | | |


2018’de küresel işsizlik yüksek düzeyde bekleniyor

Cem KILIÇ
Milliyet Gazetesi

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından her yıl yayımlanan, küresel ve bölgesel işgücü piyasası eğilimlerinin değerlendirildiği Küresel İstihdam Eğilimleri ve Sosyal Görünüm Raporu’nun yeni versiyonu açıklandı.

İşsizliğin ve düzgün iş açığının 2018 yılında da yüksek düzeyde olacağının altını çizen rapora göre, 2018 yılı itibarıyla küresel işsizlik oranı stabil kalırken, düzgün iş açığı dünyanın pek çok yerinde kalıcı şekilde yüksek seviyelerle olacak.
Küresel İstihdam Eğilimleri ve Sosyal Görünüm Raporu, ILO’nun en önemli raporlarından biri.
Raporda, küresel ekonominin düzlüğe çıkıyor olmasına karşılık küresel işgücündeki artış nedeniyle, 2018 yılında küresel işsizliğin geçen yıl ile aynı düzeyde kalacağı öngörülüyor. Rapora göre, 2016’daki artış sonrası son dönemde işsizlik stabil kaldı ve bu durum 2018 yılında da devam edecek.
ILO’nun tahmini, 2017’de küresel işsizlik oranının yüzde 5.6 seviyesinde gerçekleşeceği yönünde. Bu da dünyada 192 milyondan fazla insanın işsiz olduğu anlamına geliyor. 
İyileşme sınırlı kaldı
Küresel ekonominin 2017 yılında beklenenden daha güçlü düzeyde büyümesine rağmen uzun dönemli küresel ekonomik görünümdeki iyileşmenin sınırlı kalması bekleniyor. Raporda, küresel düzeyde 2017 ile 2018 yılları arasındaki olumu eğilimin esas olarak gelişmiş ülkelerin işgücü piyasalarının güçlü performansından kaynaklandığı ifade ediliyor.
Bu anlamda, söz konusu ülkeler genelinde işsizlik oranının 0.2 puanlık düşüşle yüzde 5.5’e gerileyeceği ve böylece küresel ekonomik kriz öncesi seviyeye gerileyeceği üzerinde duruluyor.
Diğer taraftan, gelişmekte olan ülkelerde ve yükselen ekonomilerin işgücü piyasasında, 2016’ya kıyasla iyileşme görülmekle birlikte, istihdamdaki artışın işgücündeki büyümenin gerisinde kaldığı görülüyor.
Düzgün iş açığı var
Küresel işsizlikte sınırlı da olsa ortaya çıkan iyileşmeye (küresel işsizliğin stabil kalması) karşılık, düzgün iş açığı yaygınlığını koruyor. Rapora göre, ne yazık ki küresel ekonomi hala yeterli düzeyde istihdam yaratmıyor. Bu anlamda, çalışanların iş kalitesinin artırılması, kapsayıcı ekonomik büyümenin sağlanması ve büyümenin getirilerinin adil paylaşılması son derece önemli.
Raporda ele alınan önemli hususlardan biri de kırılgan istihdam açısından geçmiş dönemde kaydedilen önemli iyileşmenin 2012 yılından bu yana durmuş olduğu gerçeği. 2017 itibarıyla kırılgan işlerde çalışan kişi sayısı 1.4 milyar.
ILO’nun tahminlerine göre...