SON YAZILAR

7 Ocak 2018 Pazar

Anlaşmalı’ boşanan maaşları faiziyle geri öder!

Alo Sgk | 08:31 | | | | | |Anlaşmalı’ boşanan maaşları faiziyle geri öder!

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi


SGK denetmenleri ‘çatkapı’ evlere giderek anlaşmalı boşanmaları tespit edip, aylıkları kesiyor ve ödenenleri geri istiyor. Çiftler buna karşı dava açarken, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu son noktayı koydu: Aylık kesilebilir.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu yakın zamanda vermiş olduğu kararla, SGK denetmenlerinin ‘anlaşmalı boşanma’ raporlarının aylık kesilmesi için yeterli delil olduğuna hükmetti. ‘Anlaşmalı boşanma’, SGK’dan evli olduğu için aylık almaya hak kazanamayan yetim kız çocuklarının veya dul eşlerin, kâğıt üstünde boşanması fakat boşandığı eşleriyle birlikte yaşamaya devam etmesi durumudur.
İLK KARAR 1 EKİM 2008’DE
Sosyal güvenlik sisteminde çok önemli değişikliklerin olduğu 1 Ekim 2008’de kanuna bu yönde bir madde eklendi ve ‘anlaşmalı boşanan’ kadın sigortalıya ödenen aylığın kesilmesi ve ödenen aylıkların faiziyle geri istenmesi sağlandı. Bu maddenin Anayasa’ya aykırı olduğu iddiasıyla daha önce Anayasa Mahkemesi’ne dava açılmış ancak mahkeme maddenin Anayasa’ya aykırı olmadığına karar vermişti. Dolayısıyla SGK’nın elinde aylığın kesilmesi yönünde hukuki düzenlemenin mevcut olduğunu söylemek gerekiyor.
NASIL TESPİT EDİLİYOR?
İlgili maddedeki açık nokta, ‘anlaşmalı boşanma’nın nasıl tespit edileceği. SGK bu tespiti denetmenler vasıtasıyla ve genellikle şikayet üzerine yapıyor. SGK ‘çat kapı’ denetim yapıp çiftleri aynı hanede görürse, aylığın kesilmesi yönünde rapor tutuyor. Yargıtay ise çiftlerin aynı evde olmasının birlikte yaşama konusunda yeterli delil olamayacağına, çiftlerin boşandıktan sonra görüşmeyi sürdürebileceklerine ve hatta çocuk var ise çocuğun gelişimi açısından bunun gerekli olduğu yönünde kararlar veriyordu.
EN ÇOK ANNELER ŞİKAYET EDİYOR!
SGK’nın bu konudaki denetimlerinin en önemli kaynağı şikayetler. Şikayetler ise yoğun olarak anlaşmalı boşanan kadın sigortalının annesinden geliyor. Yani ‘anlaşmalı boşanma’ sonrası kocasından aldığı dul aylığı azalan anne, anlaşmalı boşanan kızını şikayet ediyor. Bu nedenle SGK’nın elinde güçlü bir dayanak da oluşmuş oluyor. Ancak...