SON YAZILAR

17 Ocak 2018 Çarşamba

Asgari ücretlinin maaşı bu yıl da düşecek

Alo Sgk | 10:22 | | | | | | | | |


Asgari ücretlinin maaşı bu yıl da düşecek

Mustafa İŞCAN
Milli Gazete

Değerli okurlar, bugün asgari ücretle çalışanların bu yıl alacakları net maaşları düşecek mi, hangi ay düşecek ve ne kadar düşecek sorularına cevaplar arayıp sizlerden gelen sosyal güvenliğe dair diğer sorulara cevaplar vereceğim.


2016 yılında ilk defa Milli Gazete’de gündeme getirmiş olduğumuz asgari ücretle çalışanların maaşlarının vergi diliminden dolayı düşeceğini haber yapıp ısrarlı takip sonucunda hükümetin yılsonunda yapmış olduğu düzenleme ile bu maaş düşüşüne engel olmuştuk. Ancak 2017 yılında da aynı sorun tekrar yaşandı ve Aralık ayında yapılan düzenleme ile asgari ücretlinin düşen maaşları Kasım ve Aralık aylarında bordrolarına ilave edilerek ödendi. 2017 yılında yine köşemizde asgari ücret pazarlığında bu konunun da gündeme getirilmesini ve artık bu işe kalıcı bir çözüm için düzenleme yapılmasını beklediğimizi yazmıştık. Ancak açıklanan asgari ücret rakamlarının ardından vergi dilimlerinden dolayı düşen maaşlar için herhangi bir düzenleme yapılmadığından 2018 Eylül ayından itibaren yine asgari ücretlinin eline yaklaşık 87 TL civarı bir kesinti ile agi dâhil net 1.516 TL gibi bir ücret geçecek. Buradan sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere sayın Başbakan, sayın Maliye Bakanı ve sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanından Eylül ayı gelmeden daha şimdiden düşen maaşlara kalıcı bir çözüm bulunarak asgari ücretten az maaş almalarının önüne geçilmesini istiyor ve bu konuda atılacak her olumlu ve olumsuz adımı siz okuyucularımızla paylaşıp yapılan değişiklikte sizleri bilgilendireceğiz.


ENGELLİ EMEKLİLİK

ENDER ERGİN

1980 doğumluyum ve yüzde 45 engelliyim. 1 Mayıs 2002 sigorta girişim olup 3328 gün sigorta primim var. Vergi indiriminden yararlanıp emekli olma imkanım varmış, fakat kimseden net bir bilgi edinemedim. İzlemem gereken yol hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
Ender bey, engelli emekli olabilmek için öncelikle %40 ve üzeri oranda vergi indirim belgesi almanız şart bunun için izlemeniz gereken yol işyerinden çalıştığınıza dair bir dilekçe ile ilinizdeki gelir idaresi müdürlüğüne müracaat edip eğitim araştırma hastanesine randevu alıp oradaki tahlil ve tetkiklerden sonra heyetin vereceği rapor özürlü sağlık kurulunca değerlendirilip çalıştığınız işyerinize sonuç tebliğ edilecektir. Sonuç %40 ve 59 oranında ise 1 Mayıs 2002 sigorta başlangıcınızla yaş şartı olmadan 19 yıl 4240 günü tamamladığınızda emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz.

BAYANLARIN BAĞKUR’DAN EMEKLİLİĞİ

ALİ GÜNEREN

18.03.1972 doğumlu, 01.09.1992 sigorta başlangıcı olan ve 02.06.2003 tarihine kadar 2826 prim günü olan, 2014 ve 2017 yılları arasında 1245 gün isteğe bağlı Bağkur primi yatırılmış bir bayan; isteğe bağlı...