SON YAZILAR

4 Ocak 2018 Perşembe

Dikkat: CV’de yapılan hile tazminatsız kovulma sebebi!

Alo Sgk | 09:54 | | | | | |


Dikkat: CV’de yapılan hile tazminatsız kovulma sebebi!

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

CV’lere dikkat! Örneğin kaynakçılık yapıyorsanız ve bu iş için kaynakçılık ön lisansı şartsa ve işveren bunu ilanda belirtmişse, bu programdan mezun olmamanız sizi tazminatsız olarak işten çıkartma gerekçesi olabilir.

1- Soru: CV’imde, bitirmediğim ön lisans olan bir üniversiteyi bitirmiş olarak işaretlemişim. Başka bir üniversite üzerinden 4 yıllık bir lisans diplomam var ama bu yanlışlığı hukuki açıdan düzeltmem gerekir mi? Bu yanlış bana ceza getirir mi? (Murat Uzun)

Cevap: Yaptığınız iş için ön lisans ve özel bir bölüm mezuniyeti şartsa işvereninizi bilgilendirmeniz gerekli. Örneğin kaynakçılık yapıyorsanız ve bu iş için kaynakçılık ön lisansı şart ise ve işveren bunu iş ilanında belirtmişse, sizin bu bölümden mezun olmamanız tazminatsız olarak işten çıkartma gerekçesi olabilir. Ancak böyle bir durum yoksa sorun olmayacaktır.
2- ‘Elden ödemek’ sahte sigortalılık
Soru: Babam 4 sene önce emekli oldu, 8 ay önce maaşını durdurdular ve ödenenleri geri istediler. Babam emekli olmadan önce son üç ayını kardeşimin çalıştığı işyerinde elden ödedi. SGK’nın sitesinde ödenmiş görünüyordu. Maaş kesildikten sonra paravan şirket çıktı ve 3 ay iptal gözüküyor. İptal ettirebilir miyiz? (Eyüp Kurtoğlu)

Cevap: Sigortayı elden ödemek demek sahte sigortalılık demektir. Bir kişinin SSK’lı yani 4/a’lı olması için bir fiil çalışması gerekmektedir. SSK’nın ödendiği şirketin var olmaması nedeniyle babanızın sigortalılığı iptal edilmiş. Maalesef yapabilecek bir şey bulunmuyor.
3- Memur olma şartı yok
Soru: Tayin durumuyla ilgili yazınızı gördüm. Ben diş hekimiyim eşim özel sektörde. Bizim içinde geçerli mi bu yazı? (Şeyma Gençer)

Cevap: Eş durumundan tayin istemek için çiftlerin ikisinin de memur olması şartı yok. Eşi özel sektörde çalışan memurlar da tayin isteyebilirler. Getirilen ilave şartlar ayrıca değerlendirilmelidir.
4- Kadro için başvuru yapın...