SON YAZILAR

12 Ocak 2018 Cuma

Erken emeklilik fırsatı

Alo Sgk | 08:59 | | | | | | | | |


Erken emeklilik fırsatı

Ali ŞERBETÇİ
Takvim Gazetesi

01.08.1959 doğumluyum. 15.02.1976 tarihinde sigortalı oldum. 1979 yılında askerlik yaptım. Toplam ödenmiş 1920 gün primim var. Askerlik günlerim 600 gün, nasıl ve ne zaman emekli olabilirim? 5...501037


İşe girişi 08.09.1976 tarihinden önce olan erkeklerde kademeli olarak artan yaş şartı aranmaz. Erkeklerde tam emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 gün, kısmi emeklilik için 55 yaş ve 3600 prim gün aranmaktadır. Siz de işe girişinize göre 3600 günü tamamlar tamamlamaz kısmi emekli olabilirsiniz. Bunun için 1920 günün üzerine askerliği borçlanıp toplamda 2520 güne ulaşırsınız. Eksik kalan 1080 günü (3 yıl eder) prim ödeyip tamamlayarak tamamladığınız tarihte emekli olursunuz. 55 yaş şartınız 2014 yılında tamamlanmış.


Bu nedenle yaş sıkıntınız yok. Askerliği ödeyip 3 yıl daha prim ödeyin.

İŞTEN ÇIKARILANA İŞSİZLİK AYLIĞI


 4.5 yıldır bir mağazada çalışıyorum. İstifa edip çıkmayı düşünüyorum. Tazminat vermemek için işyeri çıkarmıyor. İşsizlik maaşı almak için ne yapabilirim? 5...108914 Nolu SMS 


İş Kanunu'na göre, kanunda belirtilen haklı sebeplerden biri ile iş sözleşmesini fesh eden işçi veya işyerinden haksız olarak işverenlikçe çıkartılan işçi tazminata hak kazanır.


Bunun dışında işten ayrılan işçiye tazminat ödenmez. İşsizlik sigortasından yararlanabilmek
için kendi istek ve kusurunuz olmadan işverenlikçe haksız olarak işten çıkartılmış olmanız gerekir.

​YASAKLARA UYUN


 Kendime ait konfeksiyon mağazam var, ithal ürünler için çalışıyoruz. İşyerinde aldığım işçiye yaptığımız protokolde sigara içme yasağı ile ilgili özel madde koyduk. Bazı işçileri işe alırken, bu şartı imzalattık. Daha sonra gizli gizli stres ve aile sorunlarını bahane ederek sigara içmeye başladılar. Biz bu işçileri tazminatsız işten atabilir miyiz? Aynı zamanda konfeksiyon da sigara iş güvenliği için risk taşıyor.
M.Y.


Bir işyerinde sigara içme yasağı uygulanıyorsa ve işçinin yasağın söz konusu olduğu bölgelerde sigara içtiği tespit edilmişse, tazminatsız olarak işten çıkarılabilir.


Yargıtay bu konuda çoğu kez işçileri haksız bulmuştur.


İşçiye getirilecek sigara içme yasağının hukuki bir değer taşıyabilmesi için mevzuatın, toplu iş sözleşmesi ya da iş sözleşmesi ile konulmuş olması gerekir. Bunlar dışında, işverenin yönetim hakkına dayanarak tek taraflı bir irade ile sigara içme yasağı koyabilmesi olanağının varlığı tartışılabilir. Bununla birlikte, özellikle yangın tehlikesinin bulunduğu işyerlerinde, can ve mal güvenliği yönünden, işverenin sigara içmeyi yasaklaması mümkün sayılmalıdır.

ÇALIŞANA HAKARET HAKKI YOK


Özel sektöre ait bir işyerinde çalışıyorum. İşverenimiz en ufak bir sinirlenmede bizlere hakaretler yağdırıyor. Bu adam patron diye bize hakaret etme hakkı var mı? 5...947881 Nolu SMS


İş Kanunu'na göre işverenin işçisine hakaret etmesi tazminat hakkı doğurur. Hatta işçi için...


Kaynak ve Yazının Devamı ► https://www.takvim.com.tr/yazarlar/aliserbetci/2018/01/12/erken-emeklilik-firsati