SON YAZILAR

16 Ocak 2018 Salı

İşsizlik düşüyor ama hala son yıllar ortalamasının az da olsa üstünde

Alo Sgk | 08:52 | | | |İşsizlik düşüyor ama hala son yıllar ortalamasının az da olsa üstünde

Alaattin AKTAŞ
Dünya Gazetesi

İşsizliğin aylara göre seyrini gösteren bir renk haritası oluşturduk. Bu harita bize geçen yılki işsizliğin aydan aya olan değişime göre belirgin bir şekilde gerileme eğilimi içinde olduğunu gösteriyor. Hem zaten bu gerilemeyi ocak ayındaki düzeye göre olan farkta da somut biçimde izleyebiliyoruz.


Geçen yıl ocak ayında yüzde 13 düzeyinde gerçekleşen işsizlik oranı mayıs ve haziranda yüzde 10.2’ye indikten sonra bir miktar artış gösterdi, ama dün açıklanan son veriye göre ekimde yeniden yüzde 10.3’e indi. Ekim itibarıyla ocak ayındaki düzeye göre 2.7 puanlık bir gerileme var.

Aylara göre renk haritası bize işsizlikte 2009, 2010 ve 2011 yıllarında da geçen yılki gibi belirgin bir gerileme yaşandığını gösteriyor. İşsizlikte bir önceki aya göre gerilemeyi ortaya koyan mavi kutular, söz konusu yıllarda da çoktu. Hem zaten işsizlik oranı ocaktan ekime olmak üzere 2009’da 1.9 puan, 2010’da 3.1 puan, 2011’de de 2.7 puan gerilemişti.

Ama şu gerçeği gözden uzak tutamayız. Söz konusu üç yıl, küresel kriz yaşanan bir dönemdi ve bundan dolayı işsizlik önce adeta tavan yapmış, ardından düşüşe geçmişti. Biz de küresel olmamakla birlikte 2016 yılında bir kriz yaşadık ve bunun etkisiyle işsizlik 2016’nın son aylarında tırmanışa geçti, geçen yılın ilk ayında da yüzde 13’le zirve yaptı.

Dolayısıyla yüzde 13’ten sonra yönün aşağı dönmesi normaldi. Hem yüzde 13 çok yüksek bir oran olduğu için, hem de ocaktan sonra işsizlik istisnai birkaç yıl dışında hep gerileme eğilimine girdiği için.

2016’ya göre iyiyiz de...

İşsizlik oranı ekimdeki yüzde 10.3’lük gerçekleşmeyle 2016’nın aynı ayındaki yüzde 11.8’in çok altında. Ancak, 2016’yı normal bir yıl sayamayız ki...

Bu yüzden ekim ayı değerlendirmesini yaparken yalnızca 2016 ekimine değil, geçmiş yıllar ortalamasına bakmakta yarar var.

2008-2016 döneminin, yani dokuz yılın ortalamasına göre ekim aylarındaki işsizlik oranı yüzde 10.2. Geçen yılki oran ise yüzde 10.3. Bir başka ifadeyle geçen yılki işsizlik düşe düşe ancak geçmiş yıl ortalamalarına düşmüş durumda.

Dolayısıyla geçen yılın ekim ayındaki işsizlik oranının yüzde 10.3’e gerilemiş olması kuşkusuz iyi bir gelişme, olumlu bir gelişme ama bu durum öyle çok da abartılacak, “İşsizliğin belini kırdık” dedirtecek bir gelişme değil.

Altını bir kez daha çizmemiz gereken gerçek şu. Geçen yılki işsizlik oranının bir önceki yıla göre...

Kaynak ve Yazının Devamı ► https://www.dunya.com/kose-yazisi/issizlik-dusuyor-ama-hala-son-yillar-ortalamasinin-az-da-olsa-ustunde/398671