SON YAZILAR

14 Ocak 2018 Pazar

Madde muğlak çıktı stajyerler sevindi

Alo Sgk | 09:06 | | | | | |


Madde muğlak çıktı stajyerler sevindi

Mert NAYIR
Gazete Vatan

SGK yönetmeliğinde yapılan düzenlemedeki  ‘Stajyer ya da bursiyer olarak başlanan tarih sigortalılık başlangıcı kabul edilir’ ifadesi yapılan emeklilik başvurularında patlamaya neden oldu. Ancak vatandaşın hevesi kursağında kaldı

5 Aralık 2017 tarihinde yayımlanan ‘Sosyal Sigortalar İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ tüm ülkede heyecan yarattı. Öyle ki yönetmeliğin 5. maddesini okuyan herkes staj sürelerinin sigortalılıktan sayıldığına kanaat getirdi ve emeklilik müracaatları ardı adına geldi. Açıkçası yadırgamamak lazım çünkü ismi geçen yönetmeliği kim okursa okusun staj sürelerinin sigortalılık başlangıcı olarak kabul edildiğini belirtiyor sanır. İşte anılan yönetmelik maddesi; “(1) Kanunun 4’üncü maddesinin 1’inci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için çalışmaya, meslekî ve teknik eğitime, meslekî ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimine, staja veya bursiyer olarak göreve başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar.”
İş kazalarını kapsıyor
Şimdi yukarıda belirtilen maddede ‘sigortalılık yükümlülükleri başlar’ ibaresini hepimiz okuduk ve kendimizce yorumladık. Ancak bahsi geçen maddede kurum, stajyerlerin kısa vadeli sigorta primleri ödendiğinden sadece olası bir iş kazası anında hastane ve tedavi masraflarını karşılayacağını ve bu tarih itibarıyla kısa vadeli sigorta kollarına tabi olduklarını bildiriyor. Bu metni her kim okursa okusun Kısa Vadeli Sigorta Kollarını (Sadece İş Kazası ve Meslek Hastalıklarını Karşılamaktadır) ve Uzun Vadeli Sigorta Kollarını (Emeklilik ve Diğer Tüm Hak Sahipliklerini Karşılar) bilmeyenler ‘sigortalılık başlangıcı olarak kabul edildi’ şeklinde algılar.
Kurum zor durumda kaldı
Aralık’tan itibaren il il emeklilik müracaatları başlamıştı ki kurum çalışanları da hak kazanmayan kişilerin müracaat etmelerine şaşırdı. Sonralarda  durumun kurum çalışanlarının sorgulaması üzerine anlaşıldığı ve önce il müdürlüklerine bildirildiği ortaya çıktı. İlk duyuru Adana Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nden yapıldı, sonralarında da diğer illerde yaşanan emeklilik müracaat başvuruları da artınca SGK genel bir duyuru yayımlanmış oldu. İşte yapılan o açıklama; “Son günlerde ‘Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik’ ile staj ve öğrencilik sürelerinin emeklilikte geçerli sayılmasına yönelik düzenleme yapıldığı hususunda gerçeği yansıtmayan haberler yapıldığı görülmektedir.
Yönetmelik değişikliği; Mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim gören öğrencilerin ‘İş kazası ve meslek hastalığı’ sigortası kapsamına alınmasını, b- 680 sayılı KHK ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlı hale getirilmesi ve Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’nin kurulmasını içermekte olup, stajyerlerin sigortalılık başlangıcı ya da emeklilik yaşının hesaplanmasına yönelik herhangi bir değişiklik getirmemektedir...