SON YAZILAR

28 Ocak 2018 Pazar

Memur emeklisinin ikramiye farkında bugün son gün

Alo Sgk | 09:17 | | | | | |


Memur emeklisinin ikramiye farkında yarın son gün

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

30 yılın üzerinde hizmeti bulunan emeklilerin ikramiye farkı talep edilebilmesi için yarın son gün. Hayattaki memur emeklileri ve vefat eden memur emeklilerinin hak sahipleri bu tarihe kadar başvurmalıdır.

7 Ocak 2015 tarihinden önce emekli olmuş ve 30 yılın üzerinde hizmeti olmasına rağmen emekli ikramiyesini 30 yıl üzerinden almış memur emeklilerine ikramiye farkları ödeniyor. Bu farkların ödenmesi için de geçtiğimiz yıl düzenleme yapıldı. İkramiye farklarının ödenmesi için bu durumda olan kişilerin SGK’ya başvuru yapması gerekiyor. Yapılan başvurular sonrasında ikramiye farkları hesaplanıyor ve bu kişilere veya hak sahiplerine ikramiye farkları ödeniyor. Dolayısıyla yalnızca memur emeklileri değil, eğer memur emeklisi hayatını kaybetmişse geride kalan hak sahipleri de ikramiye farkı alabiliyor.
Kimlerin başvurmasına gerek yok
İkramiye farkının ödenmesi için daha önce dilekçeyle SGK’ya başvuran ve SGK’dan 60 gün içerisinde cevap alan veya almayan ancak dava açmayan kişilerin tekrar SGK’ya başvuru yapması gerekmiyor. Bu kişilerin daha önceki başvuruları kabul ediliyor ve fark ödemeleri yapılmaya başlanıyor. Diğer yandan SGK’ya başvurmuş, “ret” cevabı almış ve dava açmış kişilerin davaları sonuçlanmamışsa, düzenleme sonrası davanın konusuz kalması sebebiyle bu davalar düştü. Bu durumdaki kişilerin de SGK’ya tekrar başvuru yapmaları gerekmiyor. Bunun yanında bu davanın yargılama giderleri idarenin üzerinde kaldı ve vekalet ücretinin dörtte birine de hükmedildi. Dolayısıyla bu kişiler dava masraflarına da katlanmamış oldular.
En az 100 TL para yatırılıyor
İkramiye farkları, “emekli olunan tarihte toplam hizmet yılı üzerinden ikramiye hesaplansaydı ikramiye ne kadar olurdu” mantığıyla hesaplanıyor. 40 yıl hizmeti olan ve ikramiyesini 30 yıldan alan bir memur emeklisine en düşük 500 TL ikramiye farkı ödeniyor. Toplamda ödenecek ikramiye farkı da 100 TL’nin altında olmuyor. 31 yıl hizmeti olan ve ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan memur emeklisi için hesaplanan ikramiye farkı 50 TL’nin altında kalsa bile ikramiye farkı 50 TL değil, en az 100 TL olarak ödeniyor.
Ödenecek miktara faiz işletiliyor mu?
İkramiye farkının ne kadar olacağı memurun ne zaman emekli olduğuna, kademesine, makam veya görev tazminatı olup olmadığına bağlı olarak değişiyor. Diğer yandan 30 yılın üzeri hizmet ne kadar fazlaysa ve emeklilik tarihi 7 Ocak 2015’e ne...