SON YAZILAR

7 Ocak 2018 Pazar

Taşeronlara özel sahte sınav kitabı

Alo Sgk | 08:21 | | | | | |


Taşeronlara özel sahte sınav kitabı

Mert NAYIR
Gazete Vatan

Kan emiciler, karın tokluğuna çalışan taşeron işçileri kandırmaktan yine geri kalmıyorlar. Yıllardır kadro umudu taşıyan taşeron işçilerin gireceği formalite sınav için kurmaca bir soru kitapçığı çıkarıp satmaya başladılar bile...

 
Yıllardır yazdık, çizdik elimizden geldiğince bu her geçen gün büyüyen sorunumuzu gündemde tutmaya çalıştık. 
 
En sonunda 13 yıldır süregelen taşeron sorunu çözüme kavuştu. 24 Aralık 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan 696 sayılı KHK ile taşeron çalışanların 4/D statüsü ile daimi işçi pozisyonlarına alınmasına karar verildi.
 
Ancak ne yazık ki bu ülkenin vazgeçilmezi olan sahtekarlar yine rahat durmadı. Yıllardır karın tokluğuna çalışan taşeronların kadro umudunu sömürmekten de çekinmediler. Taşeronların kadroya alınmaları için gereken sınava özel soru kitapçığı hazırladılar. Oysa ki bu yayınların sınav sistemiyle ne yazık ki uzaktan yakından alakası yok. Ancak süreci tam bilmeyen pek çok taşeron, kadro hakkından mahrum kalmamak için bu kitaplardan almaya başladı.

 
Peki şimdi süreç nasıl işleyecek? 
 
İşte ayrıntılar; Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan alt işveren çalışanları 90 gün içerisinde sınava tabi tutulacak. Ancak bu sınavın eleme usulü gibi bir fonksiyonu bulunmayacak, bundan sonraki alımlar da sınavla yapılacağından ilk alınanlar da usule uysun diye sınava sokulmuş olacak. 

 
Emekliler ne olacak?
 
Emekli olanlar ya da emeklilik şartlarını yerine getirmiş olanlar kapsam dışı tutuldular.Kamu da SGDP’li personel çalıştırılmadığından emekli olan taşeronlar ve emekliliğe hak kazananlar sınav sistemine sokulmadan elenecek. Konuyla...