SON YAZILAR

13 Şubat 2018 Salı

Engelli akrabasına bakana ayda 1068 lira destek

Alo Sgk | 09:35 | | | |


Engelli akrabasına bakana ayda 1068 lira destek

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

Şartları sağlayarak, engellisine bakan kişi aylık 1068 TL 'evde bakım parası' alıyor. Bunun için engelliyle bakan kişi arasında kan bağı olması ve engellinin en az yüzde 50 oranında engelli tespit edilmesi gerekiyor.

Engellilerin toplumsal hayata kazandırılabilmesi için ilk etapta temel ihtiyaçlarının karşılanması ve yoksulluk riskinin engellenmesi gerekiyor. Engellilerin bakım hizmetlerinin genellikle kendi evlerinde ve bir akrabaları tarafından gerçekleştirildiği görülüyor. Bu durumda bakımı gerçekleştiren kişiye evde bakım parası ödenebiliyor.
EN AZ %50 ŞARTI
Bakım parasıyla engellinin temel ihtiyaçlarının karşılanması ve daha kaliteli bakım hizmeti alması hedefleniyor. Ancak evde bakım parası alınabilmesi için bazı şartlar var. Engelliye bakan kişinin evde bakım parası alabilmesi için ilk şart, engellinin en az yüzde 50 oranında engelli olduğunun sağlık kurulu raporuyla tespit edilmesidir. Dolayısıyla engellinin sağlık kurulu raporunda ‘ağır engelli’ ibaresinin yer alması şarttır. Diğer yandan engellinin sağlık kurulu raporunda bakıma muhtaç olduğunun da belirtilmesi gerekmektedir.
BU KRİTERLERE DİKKAT!
Bir engellinin bakıma muhtaç olup olmadığının belirlenebilmesi için bazı kriterler var. En önemlileri engellinin banyo, yemek yeme ve tuvalet ihtiyaçlarını kendi başına karşılayabilmesi. Diğer yandan yürüme becerisi, merdiven inip çıkmada başkasının yardımına ihtiyaç duyma, tehlikeleri anlayabilme gibi kriterler de belirliyor.
'HAKSIZSA’ GERİ ALINIR
Evde bakım parasının alınabilmesi için engellinin bulunduğu hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden düşük olması gerekmektedir. 2018 itibarıyla bu rakam 967.27 TL. Örneğin hanede 3 kişi yaşıyorsa evde bakım parası alınabilmesi için bu hanedeki toplam gelirin 2 bin 901 TL’yi geçmemesi gerekir. Aksi halde evde bakım parası alınamaz. Bakım parası alınırken hanede yaşayan kişilerin gelirinin bunun üzerine çıkması halinde durumun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bildirilmesi gerekir. Bu durum bakanlık tarafından tespit edilirse haksız alınan bakım paraları geri istenebilir.
Başvurular Aile Bakanlığı’na
Evde bakım parası için gerekli başvuruların ikamet edilen...