SON YAZILAR

28 Şubat 2018 Çarşamba

İş bulmak da zor işten memnun olmak da...

Alo Sgk | 11:19 | | |


İş bulmak da zor işten memnun olmak da...

Alaattin AKTAŞ
Dünya Gazetesi

Türk halkı iş yaşamıyla ilgili iki temel problemle karşı karşıya... Birincisi, “Düştü, çok iyi gidiyor” dediğimiz, neredeyse “Belini kırdık” diye yaklaşacağımız işsizlik hala çift hanelerde. İş bulma sorunu bitmedi, bitecek gibi de görünmüyor. Gerçi kimse işsizliğin tümüyle ortadan kalkacağını zaten beklemiyor ama öyle rahat bir nefes alındığı da yok.


İkincisi, bir kesim iş diye kıvranıyor, iş bulanlar ise işinden pek memnun olamıyor. 
İşte TÜİK’in geçen yılın ikinci çeyreğindeki durumu gösteren verileri... Çalışan sayısı yaklaşık 28.5 milyon kişi. Bu 28.5 milyon kişinin yüzde 17’si işinden çok memnun, yüzde 54’ü “Eh işte” diyor, yüzde 18 memnuniyet denilince yüzünü buruşturuyor, yüzde 10 ise işinden hiç memnun olmadığını belirtiyor.

İşten memnuniyet duyma oranı kadınlarla erkeklerde çok fark etmiyor; oranlar birbirine yakın.

Ama yaş grubu itibarıyla bakıldığında dikkati çeken bir ayrıntı var. İşinden en az memnun olanlar 15-19 yaş arasındaki genç nüfus. Bu yaş grubundakilerin yalnızca yüzde 12’si işinden çok memnun, yüzde 17’si ise hiç memnun değil. İşinden en çok memnun olanlar 25-54 yaş grubunda bulunanlar.

Eğitim, memnuniyet getiriyor

İşteki memnuniyet düzeyine ilişkin verilerde en dikkat çekici detay eğitim düzeyine bağlı olarak memnuniyetin çok belirgin ölçüde yükseliyor olması.

Okuryazar olmayanların yalnızca yüzde 8’i işinden çok memnun. Bu durumdakilerin yüzde 18’i ise işinden hiç memnun olmadığını dile getiriyor.

Memnuniyet düzeyi eğitimle birlikte aşama aşama artıyor ve yükseköğretimlilerde yüzde 30’u buluyor. Yükseköğretim görmüş olanların yalnızca yüzde 6’sı işinden hiç memnun olmadığını ifade ediyor.

Yevmiyelilerin hoşnutsuzluğu

Mevsimlik ya da günübirlik işlerde çalışan yevmiyeliler işlerinden hiç hoşnut değiller. Bu şekilde çalışanların yalnızca yüzde 5’i işinden memnun olduğunu dile getiriyor, yüzde 27’si ise işinden hiç memnun olmadığını söylüyor.

İşverenler işlerinden gayet memnun görünüyorlar. Ancak kendi hesabına çalışanlarda tıpkı yevmiyelilerde olduğu gibi bir memnuniyetsizlik var.

Diğer detaylar nasıl?

Geçen yılın ikinci çeyreğindeki duruma göre...

Kaynak ve Yazının Devamı ► https://www.dunya.com/kose-yazisi/is-bulmak-da-zor-isten-memnun-olmak-da/405137