SON YAZILAR

16 Şubat 2018 Cuma

İstihdamda kadın, genç ve engellilere pozitif ayrımcılık

Alo Sgk | 10:47 | | |


İstihdamda kadın, genç ve engellilere pozitif ayrımcılık

İsa KARAKAŞ
İto Haber

TBMM’deki Torba Kanun tasarısında; istihdamın artırılması amacıyla kadın, engelli ve gençlere pozitif ayrımcılık yapılmak suretiyle ilave istihdam sağlayan özel sektör işverenlerine yönelik SGK prim desteği verilmesi öngörülüyor.


TBMM’ye yeni bir Torba Kanun tasarısı gönderildi. Halen TBMM’de bulunan Torba Kanun tasarısında; yatırım, üretim ve istihdamın, Ar-Ge, yenilik ve tasarım faaliyetlerinin teşvik edilmesi, vergi tabanının genişletilmesi, ihtilafların ve belirsizliklerin giderilmesi, iş yapma kolaylığının artırılması, ekonomik canlılığın ve tasarrufların artırılması, enerji verimliliğinin ve enerjide tasarruf sağlayıcı yatırımların teşvik edilmesi ile koruma ve bakım altındaki çocukların istihdamının iyileştirilmesi yönünde birçok düzenlemeler öngörülüyor.

Bu yazımızda, Torba Kanun tasarısında sosyal güvenlik ile ilgili değişiklikler ve yenilikler konu edinildi.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ

Söz konusu tasarıda, işverenlere asgari ücret desteği verilmesi uygulamasına 2018’de de devam edilmesine yönelik hükümler yer alıyor. Ayrıca asgari ücretin yıl boyunca vergi dilimi değişikliklerinden etkilenmemesini sağlayacak kalıcı düzenleme yapılıyor. Bu bağlamda bekar ve çocuksuz bir asgari ücretlinin durumu esas alınmak suretiyle gerek bu durumdaki ücretlilerin gerekse net ücreti vergi uygulanması nedeniyle içinde bulunulan yılın ocak ayına ilişkin ödenen net ücretin altında kalanların, net ücretlerinde meydana gelen bu azalmayı telafi edecek şekilde asgari geçim indirimi ilave edilmesi sağlanıyor.

YENİ SGK TEŞVİKLERİ

Halen TBMM’de bulunan Torba Kanun’da, istihdamın artırılması amacıyla özellikle kadın, engelli ve gençlere pozitif ayrımcılık yapılmak suretiyle ilave istihdam sağlayan özel sektör işverenlerine yönelik SGK prim desteği verilmesi öngörülüyor.

Bu teşvik 1 Ocak 2018 - 31 Aralık 2020 tarihleri arasında geçerli olacak. İşe alınacak kişilerin son üç ayda 10 günden fazla çalışmamış olmaları gerekiyor.

İmalat sektöründe faaliyet gösteren küçük işletmelere ilave istihdam sağlamaları şartıyla yine SGK prim desteği ve ücret desteği getirilmesine yönelik hükümler bulunuyor.

İŞKUR’A KAYIT ŞARTI

Yine istihdamın artırılması amacıyla kadın...