SON YAZILAR

7 Şubat 2018 Çarşamba

Torba Yasada İşverenlere Destek Var

Alo Sgk | 11:41 | | | | |


Torba Yasada İşverenlere Destek Var

Mustafa İŞCAN
Milli Gazete

Değerli okurlar, bugün 02.02.2018 tarihinde meclise gönderilen torba yasayı inceleyip sizlerden gelen sorulara cevaplar vereceğim.

Bildiğiniz gibi Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisine 02.02.2018 tarihinde sunuldu. Meclise sunulan torba yasada işçiyi emekliyi kadınları ilgilendiren hangi maddeler var diye incelediğimizde halkın, çalışanların ve emeklilerin beklentilerine cevap veren bir torba yasadan çok işverenlere bol destek var.
İşçiler konusunda daha öncede defalarca gündeme getirmiş olduğumuz vergi dilimlerinden dolayı asgari ücretin altına düşen maaşların bir daha düşmemesi için köklü bir çözüm getirilmesi haricinde halkın beklentilerinden uzak bir torba yasası olmuş.
Kadınlar için sigortalı olmadan önceki doğumlar gibi, emeklilikte yaşa takılanlar, intibak yasası bekleyen emekliler ve vergi mükellefi ile meslek oda kaydı olup 4-b’li (Bağkur) olamayanlar gibi direkt halkın birinci önceliği olan çözüm bekleyen konulardan uzak bir yasa olmuş.

TORBA YASADA İŞVEREN TEŞVİKLERİ


- İşverenlere 2016 ve 2017 yıllarında uygulanan, 100 lira tutarındaki asgari ücret desteği uygulamasına 2018 yılında da devam edilecek.
- İşe alınan sigortalılar nedeniyle ilave istihdam sağlayan özel sektör işverenleri için 12 ay süreyle gelir vergisi stopajı, damga vergisi ve sosyal güvenlik primi desteği teşviki öngörülüyor.
- İmalat ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde ilave işe alınacaklar için daha yüksek tutarda sosyal güvenlik primi desteği sağlanacak.
- Kadın, genç ve engelli istihdamında teşvik süresi 12 ay yerine 18 ay olacak.
- İmalat sektöründe çalışan küçük işletmelerimize ve esnafımıza, 2018 yılında uygulanmak üzere, 18 yaşından büyük ve 25 yaşından küçük en fazla iki kişi ilave istihdam sağlamaları halinde gelir vergisi stopajı, damga vergisi, sosyal güvenlik primi ve asgari ücret üzerinden iki ayda bir ücret desteği verilecek.
- Kadınların iş hayatına katılmalarını teşvik amacıyla kadın hizmet erbabına işverenlerce kreş ve gündüz bakımevi hizmeti verilmek suretiyle doğrudan veya asgari ücretin aylık brüt tutarının % 15’ini geçmemek üzere sağlanan menfaatlere gelir vergisi istisnası getirilecek

Önümüzdeki...