SON YAZILAR

5 Şubat 2018 Pazartesi

‘Torba’da işverene en az 822 liralık teşvik var

Alo Sgk | 09:28 | | | | |


‘Torba’da işverene en az 822 liralık teşvik var

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

Torba yasayla işverenlere 2020’ye kadar sürecek yeni bir teşvik hayata geçirilecek. Bu kapsamda bir kişiyi işe alan işveren toplamda en az 822 TL’lik teşvik kazanacak. Bilişim ve imalatta en fazla 2.029 TL’ye kadar çıkacak.

Çalışma hayatını ilgilendiren pek çok konuda düzenleme içeren torba kanun tasarısı Plan ve Bütçe Komisyonu’na geldi. Toplumun her kesimini ilgilendiren tasarının kısa sürede yasalaşması bekleniyor. Torba kanunla birlikte işverenlere 2020’ye kadar sürecek yeni bir teşvik hayata geçirilecek.
2.029 TL’ye kadar çıkıyor
Buna göre İŞKUR’a kayıtlı olan ve son üç ayda on günden fazla sigortalılığı bulunmayan kişileri 2017 yılı ortalamasına ilave olarak işe alan işverenlere bilişim ve imalat sektöründe en fazla 2.029 TL, diğer sektörlerde ise 700 TL sigorta primi teşviki verilecek. Bu kapsamdaki kişiler için 12 ay uygulanacak. Ancak 18 yaş üzerindeki kadınlar, 18-25 yaş arasındaki erkekler ve engelliler için bu süre 18 ay olacak. 700 TL’lik sigorta primi teşvikine ek olarak, işveren gelir ve damga vergisi de ödemeyecek. Yani bu kapsamda bekar bir kişiyi işe alan işveren toplamda en az 822 TL’lik teşvikten faydalanacak. Rakam bilişim ve imalatta destek prime esas kazanç üzerinden uygulanacağı için çok daha yüksek olacak. Ayrıca asgari ücret desteği de torba kanunda yer buldu. 2018’in Ocak-Eylül dönemi için kapsamdaki sigortalılar için asgari ücret desteği uygulanacak. Desteğin kapsamı ve miktarı torba kanunla değil, Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenecek. Öte yandan asgari ücretli çalışan da, vergi diliminden ötürü kayıp yaşamayacak.
Kreşe vergi istisnası
Diğer yandan çalışan kadınların doğum sonrası işlerine dönememelerinin engellenmesi amacıyla torba kanunda çok önemli bir düzenleme yer alıyor. Buna göre, doğrudan kreş hizmeti sağlayan kurumlara ödenmek ve işyerinde kreş hizmeti sunulmuyor olması şartıyla, işverenler kadın çalışanlarının her bir çocuğu için 304.4 TL’lik destek sağlayabilecek. Bu tutara kadar sağlanan destek gelir vergisinden istisna tutulacak.
İş dünyasından tam destek geldi
Asgari ücretin yıl içinde azalmasının önlenmesine iş dünyasından destek geldi. MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, “Asgari ücretlinin yıl boyunca ilave bir yükten kurtulması, işgücü piyasası adına olumlu bir gelişme” dedi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de, “Hükümetimizin sunduğu desteklerin de katkısıyla işsizlikte gerileme görmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Otomatik BES’te cayma 6 aya yükseliyor
Otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi bir yılı aşkın süredir uygulanıyor. Ancak ne yazık ki sistemde kalan çalışan sayısı beklenenin çok altında kaldı. Çalışanların önemli bir kesimi iki ay içerisinde cayma hakkını kullandı. Torba kanun yasalaştıktan sonra otomatik katılımlı bireysel emeklilik sisteminde cayma hakkının süresi 2 aydan, 
6 aya Bakanlar Kurulu kararıyla çıkartılabilecek.
İki ayda bir ücretlerini devlet karşılayacak
Torba kanunla 2017’de ortalama 1 ila 3 kişi çalıştıran ve...