SON YAZILAR

10 Mart 2018 Cumartesi

Hem SSK’lı hem Bağ-Kur’lu olana yüksek emekli maaşı

Alo Sgk | 10:06 | | | | | | | |


Hem SSK’lı hem Bağ-Kur’lu olana yüksek emekli maaşı

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

2011’de yapılan değişiklik sonrası kişinin aynı anda hem SSK’lı, hem de Bağ-Kur’lu olması ve iki tarafa da prim ödenebilmesi mümkün hale geldi. Bu durumda kişi SSK’lı sayılıyor ve yüksek emekli aylığı fırsatı kazanıyor.


5 SORU 5 CEVAP
Soru: Kendi adıma bir şirketim var ancak proje alamıyorum. Başka bir şirkette çalışmak istiyorum ancak kendi şirketimi de hemen kapatmayacağım. Sigortalı çalışmam sorun olur mu? (Semih Kaya)

İKİ TARAFA DA PRİM
Cevap: 2011’de yapılan değişiklik sonrası kişinin aynı anda hem SSK’lı, hem de Bağ-Kur’lu olması halinde hem işveren tarafından SSK’ya, hem de kendisi tarafından Bağ-Kur’a prim ödenmesi mümkün hale geldi. Bu durumda iki tarafa da prim ödeniyor ancak kişi SSK’lı sayılıyor. Bunun kişiye katkısı ise emekli aylığının yüksek olması oluyor. Sizin de şirketinizi kapatmanıza gerek yok. Başka bir şirkette SSK’lı çalışabilirsiniz, kendi şirketinizden de Bağ- Kur’lu olabilirsiniz. İleride kendi şirketinizi kapatırsanız Bağ-Kur’a prim ödeme zorunluluğunuz da kalmaz.

2- Günü tamamlamak şart
Soru: 1989’da sigorta girişim var, 72 gün çalıştım. 2 çocuk olduğu için işe devam edemedim. 2013’te 4 yıl daha çalıştım ve devam ediyorum. 1970 doğumluyum. Yaşım tutuyor ancak günüm yok. Nasıl emekli olabilirim? (Müge Başel)
Cevap: 1989’daki sigorta girişiniz 23 Mayıs ve öncesi ise 45 yaşında 5.300 günle, sonrasında ise 46 yaşında 5.375 günle normal emekli olabilirsiniz. İki çocuk için borçlanma yaparak 1.440 gün kazanabilirsiniz. 6.5 yıl daha prim ödemeniz gerekiyor. 58 yaşında 3.600 günle de emekli olabilirsiniz. Bunun için de iki yıllık bir çalışmaya ve 58 yaşını doldurmaya ihtiyacınız var. Gün tamamlanmadan aylık bağlatamazsınız. 

3- Kalıcı malullük aylığı bağlanabilir
Soru: Yüzde 80 kanser hastasıyım, yüzde 82 de engelli raporum var, 18 aydır malulen emekliyim. Ağustosta bitiyor. Malulen emekliliğim devam eder mi?
Cevap: Ağustosta çalışma gücünüzün en az yüzde 60 kaybedildiği raporla tespit edilirse kalıcı malullük aylığı bağlanabilir. Malullük aylığı için, malullüğe konu rahatsızlığın çalışmaya başladıktan sonra gerçekleşmesi şart. Engelli emekliliğinden faydalanmanız da mümkün.

4- Cenaze ödeneği alma hakları var
Soru: Geçen ay iş arkadaşımız kalp krizi geçirip vefat etti...