SON YAZILAR

1 Mart 2018 Perşembe

İşçiyi başka ile gönderen işveren tazminat öder

Alo Sgk | 09:22 | | | | | |


İşçiyi başka ile gönderen işveren tazminat öder

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

İşverenin işçiyi başka bir ile çalışmaya göndermesi ‘esaslı değişiklik’ sayılıyor. İşçinin bunu kabul etmemesi halinde işveren eski koşullarda çalıştırmaya devam etmek zorunda. Aksi halde işçiyi tazminatıyla çıkarabilir.
4 SORU 4 CEVAP
1- Soru: Ankara’da çalışıyorum. İşveren beni Çankırı’daki şubeye göndermek istiyor. Gitmezsem tazminat alabilir miyim?


Cevap: İşverenin işçiyi başka bir ildeki işyerine çalışmak üzere göndermesi çalışma koşullarında esaslı değişiklik oluşturan bir durumdur. İş sözleşmesinde bu yönde bir madde bulunması halinde dahi işverenin bu yönde bir değişikliği yapması için işçiden onay alması gerekmektedir. Aksi takdirde bu değişikliğin yapılması mümkün değildir. İşçi bu yönde madde içeren iş sözleşmesini imzalamış olsa bile bu değişikliğe rıza göstermek zorunda değildir. Önemli olan işçinin zarara uğrayıp uğramadığıdır. İşçinin bunu kabul etmemesi halinde işveren eski koşullarda çalıştırmaya devam etmek zorundadır.

'ZARARA UĞRAMA' KOŞULU
İşçiyi bu durumda çalıştırmaya devam etmek istemeyen işveren işçiyi ancak tazminat ödeyerek işten çıkarabilir. Sizin durumunuzda değişiklik nedeniyle zarara uğruyorsanız Çankırı’ya gitmeyip Ankara’da çalışmaya devam edebilirsiniz. Bu durumda işvereninin sizi ancak tazminat ödeyerek işten çıkarması gerekecektir.

2- Engelli aylığını değerlendirin
Soru: İşe başlamadan yüzde 40 raporluydum, hipofizer hastasıyım. 2010’da yüzde 60 heyet raporu verildi. Sonra yeni bir yasa; ‘Bir işyerinde çalışırken işgücü yüzde 60’a ulaşan yani 3/2 sini çalışamaz durumda bulunan kişi, malul sayılır’ hükmü getirdi. 2010’da bu hüküm kalktı. Yargıtay aleyhime karar verdi. Davayla malullük aylığı alabilir miyim? (Cemal Çağlar)
Cevap: Malullük aylığı bağlanması için kişinin çalışma gücünün yüzde 60’ını çalışmaya başladıktan sonra kaybetmiş olması şart. Sizin de malullük aylığı almanız mümkün olmaz. Kolaylaştırılmış emeklilikten veya raporla engelli emekliliğinden faydalanabilirsiniz.

3- Memur olarak emeklilik mümkün
Soru: 10 yıl devlette öğretmenlik yaptım istifa ettim. Prim yatırıp emekli olabilir miyim?
Cevap: En az 10 yıl memurluk yapmış, daha sonra...