SON YAZILAR

6 Mart 2018 Salı

İşverenin boş senetle işçiyi tehdit etmesi suçtur

Alo Sgk | 09:29 | | | | |


İşverenin boş senetle işçiyi tehdit etmesi suçtur

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

Bazı işverenler işçilerden işe girerken boş senet alırlar. Genellikle alınan bu senedin gerekçesi iş ekipmanlarına zarar verilmesi halinde icra takibi başlatmaktır. Teminat senedi olarak kabul edilen bu tarz senetler, ancak işçi işverene zarar vermişse icraya konulabilir. İşveren herhangi bir zarar doğduğunu ispatlayamazsa bu senedi işçiyi tehdit etmek için icraya veremez. İşçinin işverene veya işyerine zarar vermesi halinde işveren bu durumu ispatlayarak işçiden zararın karşılanmasını talep edebilir. Ancak işverenler davaya gerek kalmadan ortaya çıkan zararı tazmin edebilmek adına hukuken geçerliliği olmayan bir yönteme başvurarak işçiden işe girerken boş senet alıyorlar.


SEBEBE BAĞLI OLMALI
Senet, hukuken sebebe bağlı bir belgedir. İşe giren işçinin işverenine senet vermesi için ortada bir sebep yoktur. İşçinin ileride işverene veya işyerine zarar verebileceği gerekçesiyle işçiden senet alınamaz. Böyle bir senet alınmışsa bile bunun geçerliliği yoktur. Dolayısıyla işverenlerin bu yönteme başvurmaları son derece yanlıştır. İşverenler işçinin maaşından daha yüksek miktarda zarara sebebiyet vermeleri riskine karşılık bu yönteme başvuruyorlar. Böyle bir risk bile bu şekilde boş senet alınması haklı bir gerekçe değil.

SAHTECİLİĞE GİRER
Diğer yandan bu şekilde alınan senetlerin işçi işyerinden ayrıldıktan sonra veya ayrılmaması için tehditvari bir şekilde işleme sokulması işveren açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. İşçi işe girerken alınan boş senede daha sonraki bir tarihte işveren tarafından tarih atılması ve senede konu miktarın belirlenmesi halinde işveren hileli işlem yapmakla suçlanabilecektir. İşçinin imzasından imzanın atıldığı tarih belirlenebileceği için, işverenin senede attığı tarihin ve miktarın bu tarihten daha sonra olduğu da tespit edilebilecektir. Dolayısıyla işveren mahkemede hileli işlem yapmakla suçlanabilecektir.

Arkasına not düşülmesi lazım
Boş senet imzalamak zorunda kalan işçilerin mağdur olmamaları adına alabilecekleri küçük bir tedbir var. İşçiler bu şekilde imzaladıkları senedin arkasına “teminat senedidir” ifadesini düşerlerse, kendilerine hukuki açıdan küçük bir koruma sağlamış olacaklardır.

İSPAT EDİLMESİ GEREKİYOR
Bunun yanında mahkeme taraflar arasındaki senet ilişkisinin nedenini de sorgulayacaktır. Senedi alan ve senedi veren kişi arasında, yani işçi ile işveren...