SON YAZILAR

6 Mart 2018 Salı

Kaynanaya çeyiz parası

Alo Sgk | 09:39 | | | | | | | | |


Kaynanaya çeyiz parası

Arif TEMİR
Güneş Gazetesi

Soru: Kayınpederim bir yıl önce öldü. Kayın validem babasından dolayı SSK’dan yetim aylığı alıyor. Kaynanam evlenirse çeyiz parası ödeneceği söyleniyor. Bu doğru mu? Hüseyin Karayazı 

Cevap:Toplumda çeyiz yardımı olarak adlandırılan evlenme yardımı, sosyal güvenlik kurumlarından ana veya babasından dolayı yetim aylığı almaktayken evlenen kız çocuklarına veriliyor. 

Sayın Karayazı, SSK’dan ölen babasından dolayı yetim alığı almakta olan kayın valideniz evlendiğinde, talebi üzerine 24 aylık tutarında evlenme yardımı/çeyiz yardımı alır. Yetim aylığı da evlendiğinden dolayı kesilir.    

Evlenen kadına kıdem tazminatı   

Soru: Bir işyerinde beş yıldan beri çalışıyorum. Nişanlıyım. Nişanlım evlenirsek kıdem tazminatını alarak işten ayrılabileceğimi söylüyor. Evlenirsem kıdem tazminatı alabilir miyim? Nihal 

Cevap: Sayın Nihal Hanım, 1475 sayılı İş kanununun 14.maddesine göre evlendiğiniz tarihten itibaren evlilik sebebiyle bir yıl içerisinde işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alabilirsiniz. Bunun için evlendiğinizi ispat eden evlilik cüzdanı vb evraklarla birlikte evlilik tarihinden itibaren bir yıl içerisinde işvereninize müracaat etmelisiniz.   

İşyeri değişiminde sınır önemli mi?    

Soru: Aynı belediye sınırları içerisinde bir başka işyerine sürekli çalışmam için patronum göndermek istiyor. Gitmeli miyim? Cemal Görmez 

Cevap: Sayın  Görmez, aynı belediye sınırları içerisinde olan bir başka işyerine ücret ve diğer sosyal haklarınızda bir  azalma söz konusu değilse gitmeniz gerekiyor...