SON YAZILAR

5 Mart 2018 Pazartesi

Prim günü yetmeyene beklemeden emeklilik!

Alo Sgk | 08:49 | | | | | | |


Prim günü yetmeyene beklemeden emeklilik!

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

Avukatlık stajı, izin süreleri, kadın sigortalıların doğum sonrası çalışılmayan günleri, erkek sigortalıların ise askerlik süreleri borçlanılabiliyor. Bu sayede prim günü yetmeyenler kolaylıkla emeklilik hayaline kavuşabilir.

Emeklilik için sigortalılık süresi, yaş ve prim gün sayısı şartının birlikte sağlanması gerekiyor. Ancak özellikle kadın sigortalılar, sigortalılık süresi ve yaş şartını sağlarlar fakat prim günü emeklilik için yeterli olmaz. Bu gibi durumlarda borçlanmayla emeklilik mümkün. 5510 sayılı Kanun’a göre sigortalıların pek çok durumda borçlanma hakları var. Avukatlık stajı, ücretsiz izin süreleri, kadın sigortalıların doğum sonrası çalışılmayan günleri, erkek sigortalıların ise askerlik süreleri borçlanılabiliyor. Askerlik borçlanması erkek sigortalılara çok önemli haklar sağlıyor. Askerlik borçlanması yapan bir kişi hem prim ödeme gün sayısını artırır, hem de sigortalılık tarihini öne çekebilir.
ASKERLİK ÖNE ÇEKER
Örneğin 6 ay askerlik yapmış bir kişi askerlik dönemi ilk kez sigortalı olduğu tarihten önce ise sigorta girişini borçlandığı süre kadar öne çeker. Yani bu durumda sigortalı olmadan önce askere gitmiş bir kişi askerlik süresi kadar sigorta girişini geri çekebilir. Bu durumda da emekli olabilmek için gerekli bütün koşullar fark edebilecektir. Diğer yandan askerlik süresinin tamamının da borçlanılmasına gerek yok. Kişi bu kapsamda kendisine yetecek kadar günü borçlanabileceği gibi askerlik süresinin tamamını da borçlanabilir.
Staj büyük avantaj sağlar
Sigortalılık öncesi doğumlar borçlanılamaz ve doğum borçlanması normalde kadın sigortalılara yalnızca prim günü kazandırır. Ancak bir grup için doğum borçlanması emeklilik tarihini öne çekebilir. Staj girişi bulunan ve staj süresince adına kısa vadeli sigorta kollarına prim ödenen kadın sigortalılar, staj sonrası doğumlarını borçlanarak sigorta girişlerini geri çekebilirler. Bu sayede emeklilik için temel alınan sigortalılık tarihi geriye gider ve emeklilik koşulları değişebilir.
Evlat edinen kadına da fırsat
Doğum borçlanması 2014’te evlat edinen kadın sigortalılara da tanındı. Evlatlık edinen kadın sigortalı doğum yapan kadın sigortalıyla süreleri paylaşarak borçlanma yapabiliyor. Ancak bunun için bazı şartlar söz konusu. Evlat edinen sigortalının doğum borçlanması yapabilmesi için çocuğun iki yaşını geçmemiş olması şart. Kadın...