SON YAZILAR

8 Mart 2018 Perşembe

Şeker hastaları malulen emekli olabilir mi?

Alo Sgk | 09:47 | | | | | |


Şeker hastaları malulen emekli olabilir mi?

Resul KURT
Star Gazetesi

Okurumuz H.Ö. “9 yıldır yurt dışında yaşıyorum. Türkiye’de 01.01.2000 tarihinden 2008 yılı 10. ayına kadar sigortam var ve 8 yıldır tip1 diyabet hastasıyım. Çalışmakta zorlanıyorum. Türkiye’de malulen emeklilik için başvuru hakkım var mı?” diye soruyor.


Öncelikle, bütün hastalıklarda olduğu gibi, diyabet hastalığına bağlı malulen emeklilik için de bazı şartlar bulunmaktadır. Son yıllarda diyabet/şeker hastalarının sayısının hızlı bir şekilde artmış olması sigortalıları da bu yönde emeklilik arayışına itiyor.

Sigortalının malulen emekli olmasını gerektiren rahatsızlığın, sigortalı olduktan sonra ortaya çıkması, sigortalının çalışma gücünü en az yüzde 60 oranında kaybetmesi ve 10 yıl sigorta 1800 gün prim ödemesi gerekmektedir. Yani, diyabet hastalığı çalışma gücünü yüzde 60 ve üzerinde azaltmışsa malulen emekli sayılmaktadır.

SGK Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği'nde “Diabetes Mellitus, Kronik  hiperglisemi veya hipoglisemiye  bağlı en az 3 sistemi etkileyen orta-ağır komplikasyonların bulunması (görme kaybı, nöropatiler, periferik damar hastalıkları, retinopatiler ve  nefropatiler v.b.)” durumunda malulen emeklilik olabileceği belirtilmiştir. Diyabet (şeker) hastalarının da malulen emekliliği şartlara bağlanmıştır. Sigortalı, şeker hastalığı için getirilen sağlık kriterlerini de karşılamış olmak ve diyabete bağlı yüzde 60 çalışma gücü kaybına uğramış olmak kaydıyla aylığa hak kazanmaktadır.

Buna göre, şeker hastalığının, insan vücudunda en az üç organı orta ve ileri düzeyde bozması durumunda o kimsenin yüzde 60 çalışamaz duruma gireceği ve malulen emekli olabileceği belirtilmektedir. Diyabet/şeker hastası olan sigortalılar, hastalığının ilerleyen zamanlarında şekere bağlı olarak, böbrekleri, kalp damarları, sinir sistemi veya gözleri gibi önemli üç uzvunda orta ve ileri derecede bozulmalara bağlı, çalışma gücünü yüzde 60 ve üzerinde kaybetmesi durumunda, malulen emeklilik gündeme gelebilecektir.

Diyabet/şeker hastalığına bağlı olarak sadece böbreklerini kaybeden ve diyalize giren sigortalı malulen emekli olabilmektedir.

Üç uzuv bozulmaksızın tek başına böbreklerdeki rahatsızlık ve böbreklerin diyalize girecek kadar ciddi oranda kayıp yaşanmasının da malullük sebebi sayılacağı SGK Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliğinde yer almaktadır. Burada, böbreklerdeki rahatsızlığın sebebi şeker hastalığı olsa da böbrekler o kadar ileri seviyede rahatsızlanmış ki tek başına malul sayılmak için (yüzde 60 ve üzeri) şeker hastalığından bağımsız olarak yeterli olabiliyor.

Diyabet/şeker hastalığına bağlı emeklilik için getirilen kolaylıktan ise şunu anlamalıyız; normalde her bir organın tek başına malul olacak kadar bozulması sonucunda malul sayılabilme hususu çok ileri seviyede şeker hastalığı rahatsızlığını gerektirebilecekken, şekere bağlı malul sayılmada ise üç organın da...