SON YAZILAR

2 Mart 2018 Cuma

Yaş Beklemeden Emeklilik Mümkün

Alo Sgk | 10:04 | | | | |


Yaş Beklemeden Emeklilik Mümkün

Mehmet Uğur Yavuz
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
m.uguryavuz@gmail.com


Emekliler,  uzun süren çalışma hayatından tamamen çekilmeleri sonrasında geçmiş hizmetleri nedeniyle, çalışmaksızın, belirli ve düzenli bir gelir almaya hak kazanırlar. Sosyal güvenlik hayatımızı düzenleyen yasalarda emeklilik için genel olarak kurallar tanımlanmıştır. Ancak özel duruma sahip sigortalılar için genel kurallara istisnalar tanımlanmıştır. Yazımızda böyle istisnai bir zümre için tanımlanmış emeklilik düzenlemelerinden bahsetmeye çalışacağız.


MALULEN EMEKLİLİK
 5510 sayılı yasada yer alan düzenlenmeye göre 10 yıldır sigortalı olup en az 1.800 gün ödenmiş primi olan yahut borçlanmayla bu süreyi tamamlayan sigortalının malulen emekli olabilmesi için aşağıdaki şartları taşıması gerekir:
1-Çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporu
2- İşyerini kapatmak ve işe son vermek
3- Malullüğe neden olan sağlık sorunu ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlanılan tarihten önce olması

SAKAT (ÖZÜRLÜ) EMEKLİLİĞİ
Sağlık sorunu olan veya çalışma gücünü kaybeden sigortalıların malulen emeklilik hakkı olduğu gibi, özürlü emekliliğine başvurma hakkı da vardır. Üstelik özürlü emekliliğinde, kişi ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihten önce bile çalışma gücünü kaybetse bile yine de özürlü emekliliği imkânından yararlanmaktadır. Ayrıca malulen emekli olabilmek için en az yüzde 60 oranında çalışma gücünü kaybetmiş olmak gerekmesine rağmen özürlü emeklisi olabilmek için, en az yüzde 40, en fazla yüzde 59 oranında çalışma gücünü kaybetmiş olmak yeterlidir. Öte yandan özürlü emekliliğinden yararlananlar emeklilikten sonra çalışmalarına devam ettikleri takdirde aylıkları tamamen kesilmez. Malulen emekli olanlar emeklilikten sonra çalışmalarına devam ederlerse, emekli aylıkları tamamen kesilir.

VERGİ İNDİRİMİYLE EMEKLİLİK
İstisnai emekli olma yollarından biri de vergi indirim belgesi alınmasıdır. 1 Ekim 2008’den önce sigortalı olanların sakatlıkları nedeniyle vergi indiriminden yararlanmaları durumunda emeklilik şartları kolaylaşmaktadır. Sakatlığı bulunan çalışanın çalışma gücünün en az yüzde 40’ını kaybettiğini ispat edecek şekilde sağlık raporu alması durumunda vergi indirimiyle emeklilikten yararlanması mümkündür.
Her üç emeklilik için de belirli bir yaşı doldurmuş olma koşulu yoktur.