SON YAZILAR

4 Nisan 2018 Çarşamba

Asgari ücretin düşüşü kanunla engellendi

Alo Sgk | 11:26 | | | | | |


Asgari ücretin düşüşü kanunla engellendi

Mustafa İŞCAN
Milli Gazete

Değerli okurlar, bugün sizlere 2–3 yıldır sürekli gündeme getirdiğimiz asgari ücretle çalışanların bekâr veya evli olup eşi çalışanların düşen maaşlarının Milli Gazete’deki yazılar ve manşetin sonucunda artık hükümetçe çıkarılan kanunla maaşların düşmesinin engellenmesinden bahsedip sizlerden gelen sorulara cevaplar vereceğim.


Bildiğiniz gibi her yıl Aralık ve Ocak aylarındaki yazılarımdan bir veya iki tanesi muhakkak asgari ücret ve asgari ücretin vergi diliminden dolayı düşen maaşlardan bahsetmek olur. Zaten kıt kanaat geçinmeye çalışan asgari ücretli birde eylül ayından itibaren vergi dilimlerinden dolayı düşük maaş almaktadır. Kanunla asgari ücretin altında maaş ödenmeyeceği garanti altına alınmışken devletin almış olduğu vergi ile maaşların düşmesi tuhaftı gerçekten ve bu tuhaflığı da gündeme getirerek bekâr veya evli olup eşi çalışanların asgari ücretten aldıkları maaşlar artık düşmeyecektir.

27.03.2018 tarih 30373 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 7103 sayılı kanunun 6. maddesi ile düzenlenen asgari ücret ile çalışan bekâr veya evli olup eşi çalışanlarla ilgili madde aşağıdadır.

MADDE 6- 193 sayılı Kanunun 32’nci maddesine dördüncü fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir:
“Net ücretleri, bu Kanunun 103’üncü maddesinde yazılı tarife nedeniyle bu maddedeki esaslara göre sadece kendisi için asgarî geçim indirimi hesaplanan asgarî ücretlilere, içinde bulunulan yılın Ocak ayına ilişkin ödenen net ücretin (ilgili yılda geçerli asgarî ücretin dönemsel olarak farklı tutarlarda belirlenmiş olması halinde, yeni asgarî ücretin geçerli olduğu aylar için artışın uygulandığı ilk aydaki ücret üzerinden Kanunun 103 üncü maddesinde yer alan tarifenin ilk dilimindeki oran baz alınarak hesaplanan net ücretin) altında kalanlara, bu tutar ile bu tutarın altında kalındığı aylara ilişkin olarak aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutar, ücretlinin asgarî geçim indirimine ayrıca ilave edilir. Bu fıkrada geçen net ücret, yasal kesintiler sonrası ücret tutarına asgarî geçim indiriminin ilavesi sonucu oluşan ücreti ifade eder.”Asgari ücretle çalışan diğer işçilerinde düşen maaşlarının düşmemesi için asgari ücretliden vergi tamamen muaf olması gönlümüzden geçendir ve bizce de olması gerekmektedir inşallah ilerleyen dönemde hükümet bu yanda bir karar alır ve asgari ücretle çalışanların tamamı vergiden muaf olurlar.

EMEKLİLİK İÇİN SON 7 YIL KURALI NEDİR

NACİ GÜLDEREN
Sigorta girişim 01.01.1992 tarihidir. 05.02.1972 doğumluyum. 31 Mart itibariyle gün sayım 5442 esnaf Bağkur’a yeniden devam ediyorum 31 ay oldu Bağkur’a tekrar başladığım. Bağkur’a başlamadan 1292 gün yani 3,5 yıldan 1 ay fazla sigortam var. Ben sigortadan emekli olmak istiyorum. İnternetten okuduğum kadarı ile 7200 gün içinde karışık olunca 3,5 yıldan 1 gün bile hangisi fazla ise ondan emekli olunur diyor (53 yaşı bekleyeceğim). Bu doğru mu ya da sigortadan emekli olmam için ne yapmam gerek? Esnaflıktan 2–3 ay sonra ayrılacağım, çünkü 9000 gün akıl kârı değil. Bu arada küçük esnaf can çekişiyor.
Naci bey, 01.01.1992 sigorta başlangıcınız ile 25 yıl 53 yaş 5600 gün şartları ile emekli olursunuz. 2829 sayılı hizmetlerin birleştirilmesi kanununa göre ilgili madde aşağıdadır.

Aylığı Bağlanacak Kurum

Madde 7- Kanunun 8’nci maddesi uyarınca, aylığı bağlayıp...