SON YAZILAR

5 Nisan 2018 Perşembe

Çalışan öğrencilere müjde: Ölüm aylığı kesilenlere maaşları tekrar bağlanıyor

Alo Sgk | 09:14 | | | | |


Çalışan öğrencilere müjde: Ölüm aylığı kesilenlere maaşları tekrar bağlanıyor

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

SGK, torba kanunla beraber 25 yaşını geçmemiş üniversite öğrencilerinin çalışsalar bile ölüm aylıklarını kesmeyecek. Kanun öncesi aylıkları kesilenler de, dilekçeyle 1 Mayıs’tan itibaren aylıklarını geri alabilir.


Ölen kişinin geride kalan hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için ölen kişinin en az 1800 gün priminin bulunması gerekir. Ölüm aylığı konusunda eski adıyla SSK’lılar, yeni adıyla 4/a’lılar daha avantajlı. 4/a’lılar da için en az 1800 gün primi olma şartının alternatifi söz konusudur. Bu da en az 5 yıldan beri sigortalı olup toplam 900 gün primi olmaktır. Bağ-Kur’lular içinse böyle bir ihtimal yok. 4/a’lı bir kişinin ölümü halinde geride kalan hak sahiplerine aylık bağlanırken prim borcu şartı aranmaz. Bağ-Kur’lu bir kişinin ölümü halinde ise geride prim borcu bulunmaması şarttır.
NASIL PAYLAŞILIYOR?
Ölüm aylığının paylaşımı, kanundaki yüzdelere göre yapılır. Buna göre geride kalan dul eş, evlenmemesi şartıyla ölüm aylığının yüzde 50’sini alır. Ölen kişinin yalnızca dul kalan eşi ölüm aylığı alacaksa ve dul eş çalışmıyorsa ve emekli değilse aylığın yüzde 75’ini alabilir. Dul eşin ölüm aylığı alması çalışmaması şart değildir. Ancak geride kalan çocukların ölüm aylığı alabilmesi için çalışmaması şarttır.
ERKEKLERDE YAŞ ŞARTI
Erkek çocuklar 18 yaşını geçmemeleri, liseye devam ediyorlarsa 20 yaşını geçmemeleri, yükseköğretime devam ediyorlarsa 25 yaşının geçmemeleri şartıyla ölüm aylığı alabilir. Kız çocuklar için ise çalışmamak ölüm aylığı almak için yeterlidir.
1 Mayıs’tan itibaren alabilirler
Torba Kanun hayata geçmeden önce, 18 yaşını, liseye devam ediyorsa 20 yaşını, üniversiteye devam ediyorsa 25 yaşını geçmemiş çocuklardan çalıştığı için ölüm aylığı kesilenler, SGK’ya yazılı dilekçe vererek 1 Mayıs’tan itibaren...