SON YAZILAR

6 Nisan 2018 Cuma

KDV’de son dakika gölünü kim attı?

Alo Sgk | 09:24 | | | | |


KDV’de son dakika gölünü kim attı?

Osman AROLAT
Dünya Gazetesi

Maliye Bakanlığı'nı bile şaşırtan Meclis’te KDV düzenlemesinin son dakikada geri çekilmesini araştırdığımda, “Bu son dakika gölünü kim atmış olabilir” sorusunun yanıtını aradım. KDV kararında harcanacağı hesaplanan 9-10 milyarla, benzinde ÖTV indirimi gibi uygulama hayata geçirilebilir düşüncesiyle son dakika gölünün Saray’daki uzmanlardan gelerek atılabileceği düşüncesine vardım...
Maliye Bakanlığı'nca hazırlanan, "devreden KDV’lerin ödenmesi" konusundaki tasarı, iş dünyasının heyecanla beklediği bir düzenleme idi. Düzenleme iş dünyasınca KDV reformu olarak nitelenirken, bu madde TBMM görüşmelerinde tasarıdan çıkarıldı. Kaynak sıkıntısı gerekçe gösterildi. Bu, “KDV’de son dakika gölünü kim attı” sorusunu gündeme getirdi. Ben bu soruyu konunun uzmanı dostlarıma sordum. “Bu, ilk planda ödenmesi gereken 9-10 milyarı başka şekilde kullanarak daha geniş kitleleri memnun etme yolunda yukarıdan yönlendirmeyle alınan bir karardır” yanıtını aldım.

Sorduğum sorular ve aldığım yanıtlar şöyle:

-Son dakika gölünden Maliye’nin bile haberi olmadığı söyleniyordu. Gelişme nasıl oldu?

-KDV konusunu ilk olarak Maliye dillendirdi. Piyasalara umut verildi. Sonra konu geri plana düştü. Ardından bakanlık tarafından tasarıya konuldu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan bazı değişikliklerle geçti. Meclis Genel Kurulu'na geldi. Son dakikada Genel Kurul'da geri çekildi.

-Kimin kararıyla geri çekilmiş olabilir?

-Bakanlıktan daha yukarının kararıdır...

-Daha yukarıdan kastınız Beştepe'deki uzmanlar mı? Neden böyle bir son dakika kararı almış olabilirler?

-Yıllık ne kadar maliyeti olabilir diye düşünüldüğünde 9-10 milyar hesabı yapılıyordu. Bir yandan piyasaya bu para girerse tahvil faizleri artabilir, döviz yükselebilir diye düşünülmüş olunabilir. Diğer yandan bundan, 30-40 bin şirketin faydalanacağı düşünülüyordu. Sanırım bu parayla daha büyük kitlede memnuniyet yaratılabilir diye düşünüldü. Duyduğuma göre, benzinde ÖTV indirimi gibi bir alanda kullanılarak daha geniş kitleyi memnun edecek bir formül üzerinde kullanılması düşüncesi ağır basınca bu yola gidildi diye söylentiler var, ben de böyle düşünüyorum.

Bütün iş dünyası bu düzenlemeyi istiyor ve bekliyordu...

Kaynak ve Yazının Devamı ► https://www.dunya.com/kose-yazisi/kdvde-son-dakika-golunu-kim-atti/410384